שרות וטרינרי

רביעי, 21 פברואר 2018 11:36

הודעה לבעלי הכלביםהחל מחודש מרץ 2018 יישלחו אליכם שוברי תשלום עבור חיסון כלבת. השובר כולל את הרישיון להחזקת כלב ואישור לחיסונו.


את התשלום ניתן לבצע באתר המועצה, תחת גזברות ובכל בנק דואר, בבנק הבינלאומי בכפר.

בברכה,

דר' אבנר ברזילי


וטרינר המועצה


052-4296699

 

מועצה מקומית כפר-ורדים 

 

19.11.2013

 

 

הגליל המערבי, אשר בו צפיפות השועלים והתנים ונגיעותם במחלת הכלבת היא מהגבוהות בארץ, מהווים כיום את המאגר העיקרי לנגיף הכלבת. טורפי בר אלה יתחסנו, על ידי אכילת פיתיונות, המכילים תרכיב נגד מחלת הכלבת וכן חומר סימון.

הפיתיונות פוזרו היום, סביב שטח השיפוט של כפר ורדים, באמצעות רכב המועצה, מחוץ לשטח הבנוי. גודלם וצורתם כקופסאות גפרורים וצבעם אפור- חום. למרות שאין סכנה כל שהיא לאדם או לחיות המחמד, אין לגעת בהן ויש להשאירם במקומם.

בעקבות פיזור הפיתיונות בעבר, בוצע מעקב על ידי לקיחת דגימות משועלים ותנים ואכן נמצא כי חלק לא מבוטל מהם נמצא מסומן (וממילא מחוסן) על ידי אותו חומר סימון שהוצמד לתרכיב הכלבת שבפיתיון.

החיסון הפומי (אוראלי) אמור להקטין משמעותית את שיעור נגיעות השועלים והתנים בכלבת ואת סכנת ההדבקה לחיות בית ולאדם. אין חיסון זה פוטר מהצורך להמשיך בפעולות בקרה לצמצום צפיפות חיות הבר באזור וכמובן, ביצוע החיסון השנתי לכלבים נגד מחלה קטלנית זו.

 

ד"ר אבנר ברזילי – וטרינר

 

 

 

שבת, 23 פברואר 2013 23:05

זהירות כלבת

 

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר בעלי חיים נגועים במחלת הכלבת. האזורים הנגועים היו בעיקר בצפון הארץ, אך מספיק שכל חתול נגוע או חיית בר נגועה, יגיעו לאזור מסוים בשביל שגם בו תפרוץ המחלה ותועבר לחיות אחרות ואפילו לבני אדם. לאור הדיווחים הרבים על מקרי הכלבת בתקופה האחרונה, מוזהר הציבור מפני המחלה ואת דרכי ההתמודדות עמה.

 

מחלת הכלבת היא מחלה נגיפית אשר פוגעת במערכת העצבים של כל סוגי היונקים: כלבים, חתולים, סוסים, בקר וצאן, מכרסמים ועוד. לא תמיד ניתן לזהות חיה נגועה בכלבת. הסימנים הבולטים ביותר הם התנהגות עצבנית לא אופיינית, תוקפנות או פחדנות. המחלה מועברת על ידי מגע רוק, בעיקר במקרי נשיכה. כאשר הנגיף הקטלני מועבר הוא מתרבה ונע לכיוון מערכת העצבים. מרגע שהנגיף הגיע למערכת העצבים אין דרך לרפאו והוא יגרום למוות בתוך מספר ימים. חשוב להדגיש כי המחלה מועברת מיד בתום תקופת הדגירה ובדרך כלל עוד טרם הופעת סימני המחלה, ולכן גם בעל חיים הנראה לכאורה בריא, עלול להיות מסוכן ולהעביר את מחלת הכלבת גם אם הוא נראה לנו חמוד וידידותי.

שבת, 23 פברואר 2013 23:02

זהירות טפילים

זהירות – טפילים!

 

האביב בפתח ועימו פריחות, פרפרים וגם... קרציות ופרעושים.

 

עונת האביב מוכרת לכל בעל חיית מחמד בתקופת פריחתם של טפילים כגון קרציות ופרעושים. מעבר למטרד הברור שטפילים אלה יוצרים לחיות המחמד, חלק מהם מהווים מטרד גם לבני אדם, בעוד שאחרים עלולים להוות סכנה בריאותית של ממש.ראוי להיערך כבר עתה בכדי למנוע התפשטות טפילים  לקראת העונה החמה.

 

פרעושים וקרציות

=    בקיץ, פרעושים וקרציות מתרבים בקצב מהיר ולכן, יש להקדים תרופה למכה, ולהתחיל כבר בחודשי האביב, בטיפול מונע. חשוב מאד להשקיע בתכשירים טובים ולא לחסוך בנושא זה. השוק מציע כיום סוגים שונים של טיפולים בתרסיס, באמפולות ובזריקות.