ראשון, 17 יולי 2016 21:44

פרוטוקול ועדת חינוך 01/16

Written by 
Rate this item
(0 votes)

                        ‏

27/3/2016

משתתפים:

סיון יחיאלי-ראש הרשות

ורד אמר-מנהלת מחלקת חינוך

שרון בינדר, ענת שוורץ, נדב רם, איריס לביא, אינס מלמוד, צוות מורים ביה"ס קשת, צוות מורים ביה"ס אמירים, צוות מורים ביה"ס תפן, צוות אשכול גנים, צוות פעוטוני החורש, נציגי ועד הורים קשת, נציגי ועד הורים אמירים, נציגי ועדת הורים תפן, נציגי ועד הורים אשכול גנים, עובדי מועצה, חברי מועצה.

 

 

הנדון: פרוטוקול ועדת חינוך 1/16 מיום 20/3/2016

 

 

סיון מברך.

ורד- מציגה מצגת שהוצגה לועדת פרס חינוך.

פרס חינוך יישובי ארצי ניתן בפעם הראשונה לכפר ורדים. הפרס יוענק השנה לשש רשויות שהדגימו עשייה חינוכית משמעותית במגוון תחומים, שהשילוב שלהם יחד מייצר אטמוספירה חינוכית ראויה לשבח.

הדרך לפרס הארצי, עברה דרך זכיה בפרס המחוזי. תהליך הגשת המועמדות, היה הזדמנות לעצור ולבחון את מכלול העשייה החינוכית בכפר ורדים, על כלל היבטיה- להתבונן בחוזקות ולהישיר מבט לעבר האתגרים. היכן היינו? איפה אנו כעת? ולאן אנו שואפים להגיע? העבודה שלי היא ניהול מערכת החינוך בכפר ורדים, אני מכירה ולומדת אותה יום יום. אבל הצורך לספר את הסיפור שלה, הביא אותי לראות את התמונה הגדולה ובו זמנית גם את כל הפרטים המרכיבים אותה, באופן שלא ראיתי קודם.

אני יודעת, זה כמעט חטא להיות מרוצה. במיוחד בחינוך. כי אז קיים סיכון שנתפתה חלילה לנוח על הכורסה במשרד, או על זרי הדפנה. אז בואו נשים את זה על השולחן, אף אחד פה לא הולך לנוח בגלל הפרס הזה. עכשיו שהעניין הזה סגור. אני רוצה לומר לכם שהתמונה שהתבהרה לי תוך כדי איסוף החומרים למועמדות, היתה תמונה מיוחדת כל כך. יותר מזה זו היתה תמונה מרגשת וממלאת תקווה. באותו רגע הבנתי שמגיע לכפר ורדים לזכות בפרס. כן, מגיע לכפר ורדים לזכות בפרס. מכאן והלאה המשימה שלי היתה לגרום לוועדה לראות את מה שאני רואה ולהרגיש את מה שאני מרגישה כשאני מתבוננת במה שנעשה כאן.

יושבת איתנו כאן, אישה יקרה, מנהלת המחוז דר' אורנה שמחון. שלאורך כל הדרך רואה את מה שנעשה כאן, מושיטה לנו יד ונותנת לנו רוח גבית, שותפה מרכזית בהובלת מהלכים משמעותיים בחיי היישוב ביחד עם צוות המפקחות שלה עפרה שטיין, ענת קדם, אלסה שגב, ואורלי ירוסלבסקי .

ורד- מציגה סרטון  כפר ורדים סיפורה של קהילה.

העבודה על הכנת הסרטון הזה מדגימה את הכוחות הקיימים בקהילה המיוחדת הזאת. מכיון שלביקור וועדת הפרס נקצב זמן קצר מלהכיל את כלל העשייה, רצינו להעביר חלק מהמסרים באמצעות סרט קצר ואפקטיבי. רצה הגורל ומספר שבועות קודם לכן פגשתי ילד מקסים שלומד בבית ספר קשת. הילד הזה- דניאל, הריץ קמפיין מעורר השראה למועצת תלמידים. כל כך התפעלתי ממנו שביקשתי מהמנהלת ענת שוורץ לפגוש גם את הוריו. ובאמת בעזרתה של ענת פגשתי את אירית ומוטי אהרונוביץ', המקסימים והצנועים,  במהלך השיחה שיתפתי אותם בהכנות לקראת ביקור הוועדה ובכך שאני מעוניינת להכין סרטון אבל, אפעס, קצרה במשאבי זמן וכסף. בצניעות ובעדינות הם הציעו לי את עזרתם. אני כמובן לא סרבתי. אין מילים לתאר את ההתמסרות, המקצועיות והאהבה שהושקעו בסרטון הזה תוך שיתוף מעגלים של אנשים נוספים שאתם ודאי מזהים, ששמחו לספר את סיפור הקהילה הזאת ונרתמו להיות הפנים שלה בסרטון. וכמובן הכל בהתנדבות.

ובאמת בחרנו לקרא לביקור - כפר ורדים- סיפורה של קהילה. לא קראנו לו- סיפורה של מערכת חינוך. הסיבה היא שלא ניתן לספר את סיפור מערכת החינוך בכפר במנותק מסיפור הקהילה. הייתי אומרת שהסיפור של השתיים שלוב זה בזה.

 

הקהילה בכפר ורדים היא תיבת התהודה של מערכת החינוך. האתגרים וההישגים מהדהדים אל תוך הקהילה וממנה בחזרה אל  תוך מערכת החינוך. יחודה של הקהילה בכפר הוא בכך שהתקיימו בה לאורך השנים ועדין מתקיימים בה הון אנושי איכותי וקשרים של שיתוף פעולה ואמון. עובדה זו השפיעה על היכולת של הכפר להתקדם ולהתפתח בכל תחומי החיים, גם כאשר המשאבים הכלכליים היו חסרים. ראו לדוגמה את הסרט. אבל יותר מכל תחום, הניהנה העיקרי היה ועודנו הוא תחום החינוך שאינו יכול להתקדם ולהגיע להישגים אלמלי שתוף הפעולה והאמון של הקהילה.

במהלך הביקור של וועדת הפרס הארצי הצגנו את אבני היסוד בתפיסה החינוכית ברמה היישובית, קהילה- שהיא המסגרת של המסגרת החינוכית. ביניהן אין חומה, אלא ישנה ממברנה המאפשרת השפעה הדדית.

הכלה- מתן מקום לשונות שבתוכינו ולשונות של הזולת. לקבל את השונות כחלק מהשלם שהוא המשפחה, הכיתה, בית הספר, היישוב והאזור. סובלנות המאפשרת ביטוי ייחודי לפרטים בתוך הקבוצה, יצירת רשת ביטחון חברתית המסייעת לאלה החווים מגבלה, קושי או משבר, בין אם קבוע ובין אם חולף.

ומשמעות- החיפוש אחר משמעות הוא כוח מחולל ומניע מאז שחר ימי האדם. אנו שואפים לכך שהתהליך החינוכי עבור כל השותפים בו יישא משמעות. בלמידה, בהוראה, באינטראקציות חברתייות. בהשגים ובאתגרים. חתירה למשמעות היא מימוש מה שאנושי בנו.

קהילה, הכלה ומשמעות הן אבני יסוד המאוגדות בערך האחריות החברתית .

הרבה מדובר על כך שכפר ורדים הוא יישוב חזק. ואכן, כפר ודים הוא יישוב חזק בשל ההון האנושי וההון החברתי יוצאי הדופן המרוכזים בו. הון שערכו עולה ברוב המקרים על ערך כספי. אך יחד עם "החוזק" הזה, באה אחריות גדולה. אחריות חברתית המופנית פנימה אל תוך הקהילה והחוצה אל כל האזור.

הרבה אנשים לא יודעים עד כמה הקהילה שחיה כאן היא קהילה שמגלה אחריות ח הפרס החינוך היישובי אינו ניתן על פועלם בשדה החינוך של אדם או מוסד מסויים. הוא ניתן על המכלול, על שילוב הכוחות, היוצר שלם שהוא יותר מסך כל חלקיו. שלם שהוא רצף חינוכי איכותי המקיף את הילד לאורך שנות חייו מילדות לבגרות. איכותו של השלם היא נגזרת של הערך המוסף, שמביאים איתם האנשים- מנהלים, צוותים חינוכיים, צוותים תומכים, אנשי מנהלה ואחזקה, תלמידים הורים ומתנדבים. ההון האנושי. הזכייה בפרס, אינה מובנת מאליה. זוהי נקודה בזמן שנכון וראוי לציין בחברת השותפים לדרך שעושים אותה למשמעותית כל כך. הערב הזה נועד בעיקר להודות ולהוקיר את העשייה החינוכית בכפר ואת העושים בחינוך בימים אלה ובימים עברו. בין אם מתוך מערכת החינוך ובין אם מחוצה לה. לכולם חלק בזכיה זו ועל כך תודתינו.

ספק אם קיים ראש רשות בישראל שלא יאמר לכם שהחינוך נמצא בראש סדר העדיפויות. השאלה היא כמה באמת מצליחים להביא זאת לידי מימוש בפועל  מידי יום ביומו ולאורך שנים. אני מכירה אחד שמצליח,  סיון יחיאלי ראש המועצה .

חינוך הוא משימת חיים, הנמשכת לאורך החיים. משימה שאין לנוח ממנה ושהקהילה כולה נוטלת בה חלק. חינוך הוא דוגמא אישית, המשכיות, התבוננות בעצמי וראיית האחר. החינוך הוא מבית, ועבורנו כפר ורדים הוא הבית.

אני רוצה לומר תודה לאיתן היימן שעובד איתנו כבר שנים ומסייע לנו במסירות ובמקצועיות להגשים חלומות והכל בהתנדבות. לצוות עמותת כוכב כפר ורדים

ולרותי גופר שמפעל חייה מהווה השראה עבור רבים. לאיתן שטיינפלד שהלך איתנו כברת דרך משמעותית בזמנים של הכרעות חשובות. לצוות היקר במחלקת החינוך –

שרון פרידמן הקבס, אלוירה נחמד מנהלת השפח ותודה מיוחדת למזכירת מחלקת החינוך לורן כהן עמר שהכינוי ההולם ביותר עבורה הוא יד ימיני היא נרתמת בחריצות ובצניעות לכל משימה ואתגר מתוך הזדהות עמוקה עם המטרות ועם אהבה גדולה למערכת החינוך.

תודה גדולה לאנשים שנמצאים מאחורי הקלעים של אחורי הקלעים, חברי- עובדי המועצה שכולם ללא יוצא מן הכלל עושים בשירות מערכת החינוך. הגזבר שלנו והנה"חש והגבייה והשכר והמזכירות והבינוי והאחזקה והביטחון והמחלקה לשירותים חברתיים ואיכות הסביבה וכמובן לשכת ראש המועצה, כולכם שותפים מלאים לתפיסת הייעוד והשליחות שלנו.

 

אני מזמינה את ראש המועצה סיון יחיאלי ואת מנהלת המחוז להעניק תעודות הוקרה למסגרות החינוך בכפר ורדים על תרומתם למערכת החינוך ועל חלקם בזכייה בפרס. לקבלת התעודה יעלו לבמה המנהלים.

Read 1387 times