תיכון 6 שנתי אמירים

בית הספר "אמירים" - ע"ש אמיר ברם ז"ל

אמיר ברם ז"ל הוא תלמיד בית הספר שנהרג בתאונת דרכים כשרכב על אופניים באימון ספורט

אוכלוסיית בית הספר מורכבת מתלמידים הבאים מכפר ורדים ומישובי הסביבה בגילאי חטיבת ביניים. רוב המורים הם תושבי הכפר אך ישנם המגיעים מנהריה, כרמיאל, מעלות והסביבה. מנהלת החטיבה: שרון בינדר.

בית הספר שלנו מגדיר את עצמו: קהילתי, מלמד, מחנך, קשוב ומשתף ומתאפיין ביחס אישי ואנושי לתלמידים, עם מגמה לרמה גבוהה בלימודים.

בי"ס חטיבת הביניים נחשב ככיתות המשך של ביה"ס היסודי "קשת".

מבנה בביה"ס תשעה חדרי לימוד, שתי כיתות הקבצה, שלוש מעבדות, יחידת "מרכז למידה" , חדרים לחיזוק ליקויי למידה במתימטיקה ובאוריינות, יועצת.

כיתת מחשבים – שבה 16 מחשבים ברשת.

גלריה המשמשת לתזמורת ילדי הכפר ומבואה המשמשת כמקום התכנסות שיכבתית, בכניסה לבניין בית הספר. מקלט ספורט ואגף מנהלה הכולל חדר מורים, חדר רכזות, חדר אחות, מנהלת ומזכירות.

חינוך חברתי גם השנה "מנצחת" על החינוך החברתי רבקה לוינגר. מפעילה את התלמידים והמורים באירועים סביב מועדי השנה ואירועים ערכיים.

בית ספר כתו"ם – בית הספר הצטרף השנה לתוכנית מחשב כתו"ם. בשיתוף עם המינהל למדע וטכנולוגיה, משרד החינוך מחוז צפון, המועצה המקומית כפר ורדים,הורי התלמידים בכיתות כתו"ם; המורים ומכון דוידסון לחינוך מדעי.

 

 

ביום רביעי, 16.05.18 התקיים לראשונה ערב לסיכום פרוייקט של למידה משותפת בין מגמת מדעי החברה וההרחבה בתנ"ך בשכבת י'.

תלמידות ותלמידי ההרחבה בתנ"ך הקדישו את שנתם הראשונה לחקר דמויות נשים במקרא. במהלך השנה כל תלמיד/ה בחר/ה דמות אותה חקר/ה  בהתאם לכלי חקר המקרא.

במקביל, מגמת מדעי החברה למדה השנה את יסודות הסוציולוגיה והתמקדה בתיאוריות ובמושגים מקצועיים שאפשרו התבוננות וביקורתיות של תופעות חברתיות.

במהלך המחצית השנייה, למדו  שתי המגמות, את מאמרן של דליה מור וענת גיא 'שילוב משפחה ועבודה וחשיבותו לשביעות רצון של נשים עובדות בישראל' שהיווה בסיס לעבודה המשותפת.

בהתאם למאמר, אפיינו את נשות המקרא שחקרו והגיעו לתובנות בנושא מעמד האישה בהקשר החברתי.

בערב מרתק ואינטימי הציגו התלמידים/ות תערוכת כרזות המביעות את התובנות באופן אומנותי וכוללות את הפרשנות האישית שלהם/ן ללמידת החקר המשותפת בהקשר לדמות המקראית שעסקו בה.

במהלך הערב נחשפו התלמידים/ות  וההורים למודלינג שהוצג על ידי מורות המגמות, גלית פוקס–לוי ושרית שחר, שאפשר לקהל ההורים והצוות החינוכי לחוות במעט את חווית הלמידה המשותפת שחוו התלמידים/ות  במהלך המחצית.

 

מצ"ב תמונות של הכרזות שהכינות תלמידי המגמה

 

 

כתבו: שרית שחר, רכזת מגמת תנ"ך וגלית פוקס לוי, רכזת מגמת מדעי החברה

חמישי, 03 מאי 2018 11:29

נבחרת כדורעף חטיבת ביניים

בשנת הלימודים הנוכחית קידמה מח' הספורט במרכז הקהילתי בשיתוף הנהלות חטיבות הביניים "אמירים ו"תפן " פתיחת מועדון ספורט בית ספרי בביה"ס

בענפי הספורט : ניווט ספורטיבי ב"תפן" וכדורעף ב"אמירים". 

במסגרת ליגת הכדורעף זכתה נבחרת הכדורעף של שכבת ט' בחטיבת הביניים "אמירים" במקום השלישי והמכובד במחוז הצפון.

זו השנה הראשונה שהקבוצה משתתפת בטורניר בליגה בת 9 קבוצות, ולמרות שהקבוצה רק החלה את דרכה , הקבוצה ניצחה נבחרות מאומנות ומנוסות ממנה.

השיא היה ניצחון על הנבחרת המקומית מכאוכב במשחק על מדליית הארד, כשבקהל מעודדים בספורטיביות רבים מתלמידי השכבה את נבחרתם.

קפטן הקבוצה יונתן יעקב הניף את הגביע לצד שגיא ארגמן, אופיר ברזילי, עידן בן חמו, טל דומיניץ, ענבר עובדיה, עמיר כהן, מתן ברוך, יותם אביטן-עקירב,

שחר אלקיים, רון פרי, יועד בן חיים, ראם אביטן-עקירב, אליאב איינהורן;

המורים לחינוך גופני גלעד כהן ויעל דומיניץ והמאמנת מיכל מצר.

תודה לשרון בינדר  ומירב לבקוביץ  מנהלות בית הספר על תמיכתן הגדולה בפרויקט ולמח' הספורט במרכז הקהילתי על קידום פעילות חשובה זו.

 

כתבה : מיכל מצר , מאמנת הקבוצה.

שני, 16 אפריל 2018 09:55

יום מגמה בתנ"ך - אמירים

 

תלמידי ההרחבה בתנ"ך בבית הספר" אמירים", יצאו השבוע ליום מגמה מהנה וחווייתי בליווי הרכזת שרית שחר והמורה  זהבה קרן.

יום המגמה התקיים למרגלות תל אבל בית מערכה. התלמידים נחשפו לפעילות "השומר החדש" , למדו על חשיבות שמירת שטחי החקלאות במדינת ישראל,

וחוו במו ידיהם את עבודת האדמה, כפי שהייתה מאז ימי המקרא ועד היום.

לאחר מכן, עלו התלמידים לתל אבל בית מעכה, שם צפו באתר הארכיאולוגי החושף את אירועי האזור, כפי שמתואר בתנ"ך בספר שמואל.

התלמידים ערכו דיון מעמיק בערכים העולים מהאירוע המתואר. לבסוף קינחו בארוחת צהרים נפלאה וטעימה ממעשי ידיהם.

כולנו מחכים כבר לפעילות הבאה!

 

 שרית שחר, רכזת מגמת תנ"ך ב"אמירים"

 

 

מאת: גילה לוי הוברמן, כתבת הרשת הירוקה

 

דמיינו שאתם הולכים לאיבוד בתוך עיר גדולה וסואנת בין בניינים רבי קומות  – אלא שכל הבניינים הם בעצם אריזות ענק של מוצרי צריכה ומוכרים כמו דגני בוקר, קרטוני חלב, אריזות פסטה וקופסאות נעליים.

זוהי בדיוק התחושה שמקבלים כאשר צופים בסרטון שהכינו תלמידי מגמת אמנות בתיכון אמירים בכפר ורדים. הסרטון הזה, יחד עם תערוכת ציורים וצילומים מרשימה, מהווים את שיאו של תהליך שעברו תלמידי המגמה בחודשיים האחרונים, ובמהלכו נחשפו למושג תרבות הצריכה ולצדדים האפלים והמזיקים של הצרכנות המוגזמת שלנו בעולם המערבי.

מדובר בפרויקט שיזמו יעל ברקי גטניו מהרשת הירוקה, שרית פולס, רכזת מגמת אמנות בתיכון אמירים, ורוהאן פלאות, מנחה מעגלי קסם, סדנאות וקורסים בנושאי קיימות ויזמות לשינוי.

מספרת שרית: "בפרויקט השתתפו תלמידי כיתות י'-י"א במגמת אמנות, 34 תלמידים בסך הכל. בחרנו להתמקד בתרבות הצריכה כי הנושא נראה לנו הכי רלוונטי לתלמידים ומאפשר עבודה משמעותית”.

שרית, יעל ורוהאן ומורי המגמה - יואב אבירו ומריאנה – בנו יחד תכנית דחוסה אך מגוונת.

המפגש הראשון עסק בשאלה איך נראית החברה שלנו ומהי תרבות. הדיון התפתח באופן טבעי לנושא תרבות הצריכה ולמקום שיש לחפצים ולמותגים בחיינו.

במפגש הבא נפגשו כל תלמידי המגמה עם רוהאן, שדיבר איתם על השפעת הפרסומות ועל הכוחות המניעים את תרבות הצריכה. זה היה מפגש פוקח עיניים, מחדד מודעות וממלא בהשראה. עם כל התובנות החדשות שרכשו יצאו התלמידים לסיור בקניון – והפעם, במבט ביקורתי ולא צרכני. הם התבוננו והבינו איך הקניון בנוי ומעוצב כדי לעודד עוד ועוד קניות.  כל תלמיד צילם משהו שלדעתו מבטא את תרבות הצריכה. את הצילומים ערך יואב, המורה לצילום, למצגת שאותה ניתחו התלמידים הן מבחינה אמנותית והן מבחינה חברתית ותרבותית. פעילות זו העלתה מאוד למודעות של כולם את הכוחות המופעלים עלינו לקנות ולצרוך גם כשלא צריך. 

מתאר גיא מיכאלי, תלמיד כיתה י"א במגמת אמנות: "הפרויקט הזה נתן לי מודעות שלא הייתה קודם. בפרויקט לא סתם לימדו – הראו לנו דוגמאות ממש מהחיים, בפרסומות ובקניונים. קיבלנו פרספקטיבה אחרת. בביקור בקניון פתאום ראינו דברים הזויים, מה עושים שם כדי למשוך אותנו. הצבעים החזקים, ההנחות רק על חלק מהפריטים כדי למשוך אותנו פנימה...

לא הייתי תמים. הכרתי את זה עוד קודם – אבל עכשיו אני יודע עד כמה זה משפיע, במיוחד על ילדים”.

 

ואחרי שהראייה התחדדה והמודעות התפתחה, החל החלק האמנותי של הפרויקט. בשיעורי תולדות האמנות למדו התלמידים על אמנים ידועים שעסקו בנושא תרבות הצריכה, כמו אנדי וורהול ואמני הפופ ארט. במקביל, בסדנאות האמנות המעשיות, התבקש כל תלמיד לצייר משהו שקשור לנושא. "לא נתנו להם הגדרות ספציפיות” מספרת שרית. "הם קיבלו יד חופשית להתייחס לכך מהעולם שלהם. באמצע התהליך עשינו ביקורת עבודות. הזמנו את רוהאן ודיברנו על היצירות ואיך לחדד את המסרים. כאן הוחלט שכל תלמיד יכתוב גם טקסט שמלווה את העבודה שלו, ומסביר אותה ומה עמד מאחוריה. כלומר התלמידים נדרשו לחשוב ולנסח את הרעיונות שלהם”.

"מלבד העבודות האישיות רצינו ליצור גם מיצג קבוצתי של כל המגמה. כינסנו סדנת חשיבה שבה כולם העלו רעיונות ושם עלה הרעיון ליצור מבוך ענק מאריזות, כזה שכל מי שנכנס אליו מרגיש שהוא לא יכול להיחלץ ממנו. המסר שביקשנו להעביר הוא שהצריכה האינסופית הזו חונקת אותנו. בגלל בחינות הבגרות המתקרבות הבנו שלא נספיק לבנות את המבוך בגודל טבעי וכך נולד הרעיון לבנות דגם מוקטן, שבתוכו מסתובבת מצלמה על זרוע מיוחדת”.

כל העשייה והחשיבה הזו לא נשארו בתוך מגמת אמנות. הציורים, הצילומים והסרטון מוצגים בתערוכה בחלל הכניסה לבית הספר, ובהמשך תלמידי המגמה יארחו את כל תלמידי בית הספר – חטיבה ותיכון – לשיחה והפעלה על התערוכה ועל התכנים שהיא מעלה.

"התערוכה שלנו נמצאת ממש באמצע בית הספר, פתוחה לכולם”, אומר גיא. "בכל הפסקה מתאספים ילדים מכל השכבות ומסתכלים על העבודות. בקרוב אנחנו נעביר את מה שלמדנו לשכבות הצעירות יותר. זה נראה לי חשוב מאוד מאוד, כי העניין הזה של תרבות הצריכה תקף לכולם, ובמיוחד בגיל צעיר יותר שהם יותר מושפעים”.

"אני חושב שהסדנה הזו תגרום לי לשקול היטב לפני שאני קונה בגד, לחשוב על כל המשמעויות וההשלכות שיש לזה”.

יעל ברקי מהרשת הירוקה מתלהבת מרמת ההפנמה ומהלמידה המשמעותית שהושגה בפרויקט: "התהליך נתן הרבה מקום לביטוי עצמי של התלמידים. הם היו מאוד מעורבים בכל שלב, ובעצם כל חלק בפרויקט נבע ממה שהם עצמם הביאו. מאחורי כל דבר היו הרבה דיונים קבוצתיים וחשיבה. נוספה לכך העובדה, שהמורים עצמם עברו את התהליך יחד עם התלמידים – כל זה גרם להפנמה מאוד עמוקה ומשמעותית של הנושא”.

הפרויקט יצא לדרך תודות לעילית בלוך, רכזת חינוך באיגוד ערים גליל מערבי, ורועי שמחה, רכז חינוך והסברה  במחוז צפון במשרד להגנת הסביבה. 

שמחה רכז חינוך והסברה של והסברה במחוז צפון במשרד להגנת הסביבה.

 

 

 

חמישי, 15 פברואר 2018 11:25

בוקר הורים משתפים ב" אמירים

 

בבית הספר "אמירים" בכפר התקיים בשיתוף עם ועד ההורים "בוקר הורים משתפים". עשרים וחמישה הורים  העבירו שיעורים וסדנאות מתוך עולמם המקצועי והתעסוקתי.
התלמידים בחרו מתוך שלל ההרצאות והשיעורים שתי הרצאות אליהם התחברו ועברו ביניהן בשני סבבים.
בין היתר, יכלו התלמידים לבחור בין סדנת סטיילינג, אומנויות לחימה, הרצאה על מלחמת לבנון השנייה, הסבר על יחידות שונות של חיל הים, סדנה על אורח חיים בריא, צונאמי,  שיעור על כלכלה, טיפים להתנהלות נכונה בזמן, גישור, קיפולי נייר, שיח פנימי חיובי ועוד.


חני זלסקו ורונית גלוזמן (נציגות ועד הורים מרכזי באמירים) מוסיפות: "כעשרים וחמישה הורים ואנשים מקסימים מהקהילה, התנדבו לתרום מזמנם כשעתיים לטובת העשרת הידע והנפש של תלמידי כתות ז-י, ואנו מודות להם מקרב לב על ההיענות להביא מתחומי הדעת, התחביב והמקצוע שלהם לטובת ילדינו.
ההרצאות והסדנאות היו מגוונות ועשירות.
ניכר היה שהילדים וצוות ביה"ס שגם הם השתתפו בפעילויות, נהנו מאד מחוויה זו.
נשמח להפוך ניסיון זה למסורת, וכמובן נשמח לגייס הורים נוספים לפרויקט זה.
תודה מקרב לב לצוות ביה"ס, למנהלות ולרכזת החברתית שריכזה את הפרויקט מטעם ביה"ס".

 

 

כתבה:רויטל סוזין, רכזת חברתית

 

 

 

במסגרת לימודי האמנות בבית ספרנו יצאו תלמידי שכבת ח' ביום ג' ה-13.2.18 למפגש בן שעתיים במוזיאון הפתוח בתפן. התלמידים ביקרו בשתי תערוכות, המתקשרות לנושא השנתי. האחת, "70 שנה למדינת ישראל" דרך התבוננות, חקירה ויצירה בדימויים חזותיים, המגיעים מכיוונים שונים, אך מתקשרים לנרטיב של החברה הישראלית.

 

ביקרנו גם בתערוכה "ועכשיו לפרסומות" במרכז מורשת היקים בתפן. התערוכה מבטאת עבודה משותפת של פרסומאים ושל אמני הגרפיקה ומכילה מבחר כרזות של גרפיקאים בולטים, שהשפיעו על התפתחות התרבות החזותית בישראל. התלמידים חוו את התפתחות והשינוי בחברות אלו ומכאן השפעתם על בחברה הישראלית, דרך דימויים חזותיים המופעים בכרזות. משם המשכנו לתערוכה של דינה רקאנטי-קרוב בנושא אמנות מופשטת בשילוב עץ, מתכות ובדים. ובנוסף התלמידים התנסו בסדנה, שבמהלכה יצרו, בהשראת התערוכות, עבודות באקריליק ובד. חלקן מופשטות ואקספרסיביות וחלקן בדימויים מתוך עולם הצריכה והפרסום. חזרנו מלאי חוויות והתפעלות מהתנסות זו!

 

תודה רבה לצוות אומנות ולעומדת בראשו, עידית אוהל, על ההזדמנות להתוודע לאומנות באופן משמעותי וחוויתי.

כתבה: ליאת לביא, רכזת שכבת ח'

 

32 מתלמידינו המצטיינים בערבית משכבת ט' יצאו לפני שבוע ב-21/1/18 לגבעת חביבה מטעם חיל המודיעין, לפעילות גדנ"ע מזרחנים, שנמשכה ארבעה ימים.

במהלך הגדנ"ע רכשו התלמידים ידע בנושאים שונים ומגוונים. ביניהם השפה הערבית, תרבות ערב, מזרח תיכון, אקטואליה, תהליכים מדיניים, ארגוני טרור ומקצועות חמ"ן (חיל-המודיעין). בנוסף ללימודים התקיימו פעילויות חווייתיות ומגבשות, שכללו ערב פולקלור, סרט ופעילות גופנית.

תלמידינו חזרו מאושרים, עייפים, בעלי ידע נרחב על החיל ועם טעם של עוד.

ואנו "צוות אמירים" גאים מאוד בתלמידינו, שהצטיינו והתבלטו על פני תלמידים מבתי ספר אחרים.

מצטיין הגדנ"ע הוא ארז פטשניק ויש לנו שני נציגים שהצטיינ

ובחידון חיל המודיעין: שירז בן חיים  ויוגב זוהר

 

 

 

שבוע של פעילויות בכל השכבות ב"אמירים"
בנושא מניעת התמכרויות – 
 
כתבה: יפעת פורמן, יועצת
 
השנה, יזמנו ב"אמירים" מהלך חדש בבית הספר, המאגד את כל הפעילויות הייעוציות הקשורות למניעת התמכרויות והתנהגויות מסכנות לשבוע אחד.
בשבוע זה הועברו בכל שכבות הגיל שעורי חינוך המתייחסים לנושא ההתמכרויות - סיגריות, נרגילות, אלכוהול, סמים. כמו כן התקיימו הרצאות, סדנאות והצגות חיצוניות, העוסקות בנושאים אלו.
תלמידי שכבה ז' השתתפו בהרצאה בנושא מניעת שימוש באלכוהול, אותה העביר עו"ס נחום מיכאלי וכן בהרצאת מבוא להתנהגויות סיכון, גלישה בטוחה ומניעת סיכוני רשת בהנחיית איתי מלר.
תלמידי שכבה ח' והוריהם לקחו חלק בערב הורים ומתבגרים שכלל הצגה- "לא התכוונתי" - רות גנאל ומעגלי שיח הורים - מתבגרים, כמו כן השתתפו בהרצאת מבוא להתנהגויות סיכון בהנחיית איתי מלר.
בשכבה ט' ובשכבה י' נבחרו מספר תלמידים שעברו הכשרה משותפת במסגרת "יום הכשרת עמיתים", שהתקיימה בכישורית. לאחר מכן התקיימו בבית הספר סדנאות משותפות לתלמידי שכבה ט' ושכבה י', אותן העבירו התלמידים העמיתים. הסדנאות לוו על ידי מחנכי השכבות ועסקו בנושאים כגון- לחץ חברתי, גבולות פנימיים וחיצוניים, שמירת סוד ואחריות אישית וחברתית. עוד השתתפו תלמידי שכבה ט' בהרצאה בנושא אלכוהול, סמים, מין ומיניות ותכנים פורנוגרפיים בעייתיים ברשתות החברתיות ובאינטרנט אותה העביר איתי מלר.
תלמידי שכבה י' לקחו חלק בסדנאות משותפות עם תלמידי שכבה ט', אותן העבירו תלמידים עמיתים משתי השכבות. כמו כן יצאו לביקור בעמותת "הדרך" – מרכז גמילה למכורים לסמים, אלכוהול, הימורים ומסכים.
  
 
תלמידי שכבה י"א השתתפו במפגש עם שוטרת בנושא פשיעת נוער, אלכוהול, סמים ורישום פלילי וצפו בהצגה "מתים לחיות" בנושא אלכוהול ונהיגה.
תלמידי שכבה י"ב יצאו לביקור בעמותת "הדרך"- מרכז גמילה, השתתפו במפגש עם שוטרת בנושא פשיעת נוער, אלכוהול, סמים ורישום פלילי וצפו בהצגה "מתים לחיות" בנושא אלכוהול ונהיגה.
הורי שכבות ט'- י"ב הוזמנו  להרצאה בנושא מניעת התמכרויות ביום רביעי 3.1.18 , אותה העביר ד"ר יוסי פלד- מנהל עמותת "הדרך". 
הושקעה מחשבה רבה בתכנון מגוון רחב של פעילויות ובקיום שיח משמעותי עם המתבגרים בנושאי מניעת התמכרויות. אנו מקווים שהילדים משתפים בבית בתכנים ובחוויות אותם חוו בבית הספר, וזהו בסיס מצוין לשיח על המסרים והעמדות שלכם, ההורים, כבית וכמשפחה.
יחד נוכל להתמודד עם האתגרים שמציבה בפנינו המציאות המורכבת סביבנו.
 
מצ"ב מקבץ תמונות מהפעילויות השונות:
מעגלי שיח בערב הורים- מתבגרים שכבה ח'