גני ילדים

מנהלת אשכול הגנים: איריס לביא.

ליצירת קשר:

בנייד 052-4296698 

לשליחת הודעה דרך האתר לחצו כאן

אשכול גפן בשלב א'- 9570653,9570655

פסיכולוגים בגנים פועלים שירותים פסיכולוגיים: טל' 9573971

 

לפני כשבועיים ביקר גן דרור במרכז האמנויות במעלות,למרות מזג האוויר הגשום יצאו ילדי הגן באוטובוס ונהנו מחוויה של אמנות נפלאה. בגלריה הוצגה תערוכה של האמן אורי אליעז הנקראת "דחלילים".

עם הגעת הילדים למרכז קיבלה אותם נוגה (סבתא של הילי חביב) יחד עם כל הצוות הנפלא בניהולה של תמי ירון.

הילדים קיבלו הסבר מהי גלריה ומידע אודות התערוכה. במסגרת הביקור הילדים התרשמו מהפסלים המוצגים, שיחקו בחלל, פעלו ביצירה בעקבות האמן ולסיום הקשיבו לסיפור "הדחליל" שכתב לוין קיפניס.

במהלך השנה עסק גן דרור בנושא ייחודי "נוף ישראלי" והכיר את שפת האמנות.  הפעילות בגלריה היוותה סיכום נפלא לכלל הנושאים שנלמדו השנה בגן. במהלך הביקור זכו הילדים למחמאות על הידע בהיכרות עם אמנים שונים, שימוש במושגים טכניקות ועוד.

תודה להורים המלווים שאפשרו לנו את היציאה מהגן ללמידה חוויתית ומשמעותית, ולצוות מרכז האומנויות על אירוח מעניין ומהנה.

 

                                                          צוות גן דרור והילדים

20/11/17

אשכול הגנים בכפר ורדים פועל על פי תוכנית העבודה של משרד החינוך, עם זאת אופי היישוב וצוות האשכול מאפשר הכנסת תכנים ייחודיים המאפיינים את הסביבה בה

אנו חיים ואת התכנים המזדמנים המובאים ע"י סקרנות הילדים והוריהם.

לאחר חופשת סוכות , נכנסנו לשגרת עבודה העשירה בתכנים ובחוויות כשהנושא המרכזי השנה יעמוד בסימן " 70 שנה לישראל".  צוות האשכול ישב ותכנן את רצף התכנים והפעילויות שילוו אותנו במהלך השנה. חלק מהתהליך יבוא לידי ביטוי באיסוף חומרי למידה כמו תמונות, טיולים ברחבי הארץ, משחקים של פעם, סיפורים אישיים של ותיקי הכפר וחפצים שונים שיאספו בעזרת התושבים וההורים.

הנושאים הייחודיים הנלמדים בגנים רבים ומגוונים, הושם דגש על שירה ישראלית ויוצריה, ריקודי עם, תאטרון, טבע, קיימות, בריאות, בע"ח, מדעים, אומנות ונוף ישראלי, דו קיום בגליל, טבע ונוף באזורינו הגלילי ובארץ בכלל.

התנסות בתאטרון מעניקה לילדים חוויה משמעותית דרכה הם יכולים לממש משאלות לב, לבקר בעולמות קסומים, להתמודד עם פחדים ועוד.

התאטרון נקשר עם שני תחומי אומנות: אומנות פלסטית ואמנות הבמה, בדרך זו הילדים מפתחים את היצירתיות והדמיון, מפתחים ומעשירים את השפה,

הכישורים החברתיים, מחזקים את הדימוי העצמי, ככל שהילדים מתנסים יותר, כך הם מפתחים את כישורי החיים שלהם בעמידה מול קהל ונחשפים בדרך זו לידע עולם.

שפת האמנות הפלסטית, באה לידי ביטוי כדרך וכאמצעי לתקשורת. הילדים, מכירים אמנים חדשים, ולומדים לדבר במושגי אמנות.

האמנות נוגעת בכל תחומי הדעת שבגן כמו: שפה, מדעים, מתמטיקה, מורשת, טבע, חגי ישראל, מוסיקה ועוד...

הרעיון המרכזי העומד בתוכנית זו הינו התהליך שהילדים יעברו במהלך השנה. חיזוק ההתנסות והיצירתיות, הזדמנות למתן ביטוי רגשי, שימוש במושגים חדשים

משפת האמנות, פיתוח דיאלוג  בין הילד ובין היצירה האמנותית וחוויה רגשית של עולם הצבע.

נושא ייחודי נוסף שעוסקים בו באשכול, הוא החקר, תחום אותו לומדים כל חמשת הגנים בחיי היומיום שבגן...

לעיתים הלמידה מתקיימת באופן ספונטני ויזום ע"י הילדים ולעיתים באופן מכוון ע"י צוות הגנים.

החקר נעשה בקבוצות קטנות ואישיות ולעיתים עם כלל הקבוצה בשטח/בטיול. בגני הילדים, קיימים מוקדי חקר בהם הילדים ממשיכים את הניסויים,

עוקבים אחר התהליכים ומתעדים אותם.

נושא החקר בימים אלו מתייחס לעונת הסתיו ומאפייניו כמו: חילזון השדה (בע"ח ידידותי מאד לילדים) המהווה מקור להתנסות בחקר, מתן ביטוי רגשי וחיבור לסביבה.

בנושא החילזון הילדים מתצפתים, מעלים השערות, לומדים אחר אורח חייו, מזונו, מבנה גופו העוזר לו לשרוד בטבע ולנוע. גם הספירלה המופיעה על הקונכייה,

מהווה השראה לספירלות נוספות הקיימות בטבע, דגם להתנסות ואימון גרפו מוטורי.

לרוב הלמידה משולבת בחוויות מתחומים נוספים המלווים באפיית חלות ועוגיות, משחקים, פעילות בתנועה מוסיקה ועוד.

טיולים ויציאה לגן ביער שנמצא בסמיכות לגינה הקהילתית הם חלק משגרת יום הלימודים בגן. פעם בשבוע הילדים יוצאים ליער, חוקרים, מתבוננים,

מתעדים תופעות טבע מעניינות, מטפסים משחקים ולא פחות חשוב נהנים מהאוויר והירק שהטבע מזמן.

בתחילת חודש נובמבר ילדי אשכול הגנים יצאו למסע מוסיקלי עם שלושה נגנים שהגיעו מהתזמורת הסימפונית של חיפה. במטרה לחשוף את הילדים ליצירות השונות.

הכרות עם כלים מעניינים כמו: קרן יער, טרומבון וחצוצרה.

יוזמת הפעילות הייתה של ראובן מלאך מנהל הקונסרבטוריון, שתרם מזמנו ומרצונו להעניק לילדים ולצוות חוויה מוסיקלית  מעשירה ומהנה על כך ברצוננו לומר תודה רבה .

פעילויות, תכנים, ערכים ומשגים נוספים הנלמדים בגנים, הינם אמצעים למטרה של קרוב הילדים לטבע, לבע"ח, לאנשים ולמקום בו אנו חיים.

המשך שנה טובה ומוצלחת צוות אשכול הגנים.

 

 

 

 

"כל שנה מתחילה, בסימן שאלה

כתינוק המודד צעדיו.

כמו זריחה מתגלה, על כנרת כחולה

ופניה לשמי מערב.

כמו גבעול ירקרק שצומח בלאט

ופניו לפסגות הגבוהות.

זה נפלא ששנה מתחילה לה

בשיר וברוח טובה,

כמו ליטוף רוח ים, שעולה מאי שם

ניגונה עוד נשמע מרחוק. " (מילים : ניסן פרידמן)

 

בשמחה ובששון נפתחת שנת הלימודים תשע"ט בגנים.                

כבכל שנה שנת תשע"ט מציבה בפנינו התייחסות ייחודית לילדים הצעירים הנמצאים במערכת אשכול הגנים. יעד זה יוביל אותנו להתבוננות מחודשת בעבודתנו, לחיפוש דרכים לקידום הילדים שלנו לדרישות החיים במאה ה-21 שיושתתו על היכולת לעבוד בסביבה משתנה, על יצירתיות, על אינטליגנציה רגשית ועל עבודת צוות, מערכת החינוך רואה ביעד של למידה משמעותית לאורך הרצף החינוכי יעד מתמשך ומרכזי שמטרתו לפתח את כושר החשיבה של ילדים ואת היצירה והלימוד העצמי ולכוון את הלומדים לצמיחה אישית ולמעורבות חברתית.

השנה באשכול הגנים 162 ילדים,כאשר הרכבי הגנים מגוונים: גן של גילאי 3, גן של 3-4, שני גנים גילאי 4-5 וגן גיל 5 ועל כולם "ינצח" צוות מסור המונה 27 אנשים.

גם השנה רפורמת ”הסייעת השנייה” נמשכת בגנים הצעירים ואנו בחרנו להרחיב אותה גם לגנים הבוגרים כמדיניות יישובית וכהשלמה לתקציב שמועבר ע"י משרד החינוך. "הסייעת השנייה" מוסיפה ממד חדש לתהליך החינוכי בגן הילדים: היא מאפשרת לצוותים החינוכיים להרחיב ולהעמיק קשר אישי עם כל אחד מן הילדים, לחזק אצל הילדים דימוי עצמי חיובי ותחושת מסוגלות.

מבנה אשכול הגנים, מאפשר לצוותים החינוכיים שיתוף פעולה ולמידה הדדית המפרה את צוותי החינוך ובעקבות זאת מקדמת את הילדים בגנים. השנה משרד החינוך שם דגש על חשיבות השותפות של הילדים בבחירת תכנים, פעילויות והתנסויותיהם בסביבה, הודגש המרחב הפיזי והסביבה המגוונת באביזרים ובתכנים המאפשרים להם לשאול שאלות, לעבד את המידע שהם רוכשים ולהתפתח בכל התחומים: החברתי-רגשי, התקשורתי-שפתי, התחושתי-תנועתי והקוגניטיבי. כל תחומי ההתפתחות משפיעים זה על זה ומושפעים זה מזה והלמידה המתרחשת בגן באופן פרטני וקבוצתי מבטיחה יצירה והנאה.

 אשכול הגנים שם דגש על כישורי חיים, חינוך גופני, תשתית לקראת קריאה וכתיבה, מדע וטכנולוגיה, מתמטיקה, אמנויות, מקרא, תרבות מורשת ומסורת. במטרה לפתח את הכישורים האישיים, הרגשיים והחברתיים שיפתח כל ילד, את קידום תהליכי החשיבה והתקשורת שלו, את הרגלי העבודה ואת חדוות הלמידה באמצעות משחק יצירה ועבודה .

תוכנית הלימודים "גן ביער" שממשיכה זו השנה השלישית, נחלה הצלחה וקצרה שבחים בקרב ההורים, צוותי החינוך והילדים במערכת, יציאה לשטח הפתוח, אל הטבע אפשרה לילדים והן לאנשי החינוך ללמוד וללמד בדרך של חקר וסקרנות על עולם הצומח והחרקים, מזג אוויר, עונות השנה, חגים, להתנסות בטיפוס על עצים, לפתח קשרים עם הקהילה (אנשי הגינה הקהילתית) כל אלה ועוד, ללמוד מתוך התנסות פעילה חוויתית ומהנה.

גן "חלונות אל הגליל" ממשיך לפעול במרץ להטמעת ערכי קיימות, למידה של תהליכים עבודה ארוכי טווח, פיתוח חשיבה טכנולוגית, כלאלה ועוד באמצעות כלים וחפצים עתיקים בהם מתנסים הילדים במשך יום בשבוע  ולומדים על ההיסטוריה ש עם ישראל, מאז ועד היום.

עוד במסגרת שעורי העשרה ישתתפו הילדים בשעורי מוזיקה, ריקודי עם ואומנות. החינוך גופני יהווה חלק מתוכנית הלימודים במסגרת אורח חיים בריא.

גם השנה, הגננות בחרו נושא לימודי ייחודי לכל גן, תוכן שילווה את הילדים במהלך השנה, במקביל נתחבר לתוכנית היישובית ששמה דגש על עיסוק בערכים.

אנו מאמינות כי קידום אקלים גן מיטבי מהווה בסיס להובלת התהליכים החינוכיים של הגן, והוא שזור כחוט השני בסדר היום של הגן ובעשייה החינוכית. סביבת הגן מקדמת יחסים בין אישיים המושתתים על סובלנות כערך מרכזי.

באשכול בגנים צוות חינוכי העושה את מלאכתו נאמנה וזוכה לשיתוף פעולה מצד ההורים והרשות המקומית.

בשם צוות אשכול הגנים, אנו מברכות את הילדים וההורים הנכנסים למערכת. שתהה שנה זו מהנה, מלאה בחוויות מלמדות ומעשירות, שנה טובה ומתוקה.

 

איריס לביא

מנהלת אשכול גנים