בי"ס תפן

בית הספר הוקם בתפן אשר בגליל המערבי בקיץ 1991 כבית ספר "אחר" לתלמידים מעיירות פיתוח, ישובים קהילתיים, כפרים ערביים, מושבים ועוד, כשלושים יישובים שונים השייכים לחמש עשרה רשויות מקומיות.

בבית הספר לומדים כ-500 תלמידים מגן ועד כתה  י"ב.

במהלך שנות קיומו נוצרה בבית הספר קהילה מגוונת של משפחות המוצאות בו מכנה משותף על בסיס השקפה חינוכית. אנשי צוות, הורים ותלמידים שותפים בעיצובה ודרכי עבודתה של מערכת חינוכית אלטרנטיבית.

בי''ס תפן פועל בכפר ורדים. טל' 04-9782551

שלישי, 01 ינואר 2019 09:05

מרחב למידה בבית ספר תפן

החודש נחנך מרחב הלמידה החדש ( M21 ) בביה"ס תפן. מרחב הלמידה הוא אחד מ- 170 מרחבי למידה שאושרו בשנת 2017-2018 במחוז צפון.

משרד החינוך בהובלת מנהל הפיתוח , מקדם מהלכים באפיון ותכנון של המוסד החינוכי בהתאמה למאה ה-21.

הרעיון הוא לאפשר חשיבה מחודשת על המרחבים הבית ספריים כחלק מתפיסה פדגוגית של ביה"ס ובהתאם לאסטרטגיות הוראה חדשניות המזמנות ומעצימות תהליכי למידה ופתוח מיומנויות של לומד עצמאי   בעל חוסן רגשי וחיבור לקהילה.

בתפן, המרחב ישמש כ"סלון" ביתי חם ונעים, המזמן ומאפשר התכנסויות עבור תלמידי החטיבה העליונה בכל מיני פורומים, לשיח בלתי פורמלי, הכנות לקראת סמינרים ומפגשי הפרלמנט- גוף בו שותפים תלמידים, הורים וצוות, הדן בסוגיות מרכזיות מחיי ביה"ס.

 

 

שמי איתי דינר ואני המנהל החדש של בית ספר תפן. אני אב לאופיר, אדר ונעמה, בן זוגה של מאיה, גר בהר חלוץ. בעל תואר ראשון ותואר שני במדעי המחשב, ובעל ניסיון של למעלה מעשור בעולם ההייטק.

את צעדי הראשונים בחינוך עשיתי לפני כ- 20 שנים, עת זכיתי להיות חלק מצוות הקמה של בית חינוך 'מישלב' בחיפה, בו חינכתי את כיתות י"א -י"ב, הגשתי לבגרות במתמטיקה ושימשתי כחבר בצוות הניהול. בית החינוך אסף לחיקו נערות ונערים שנשרו ממערכות החינוך השונות בחיפה, ואפשר להם להוציא תעודת בגרות. מעבר ללימודים הפורמאליים, מטרתנו הייתה להשיב לנערות ולנערים את האמון בעצמם ובמערכת. ומה רבה היתה שמחתי שכל זה אכן התרחש. בארבע השנים האחרונות ניהלתי את בית הספר הדו-לשוני 'גליל' (בו למדו כל ילדי). בעבודה מאומצת הוצאנו את בית הספר ממשבר עמוק, והיום הינו בית ספר פורח ומשגשג.

כאדם וכמחנך אני מכיר בשונות ובייחודיות של כל תלמיד ומחנך, ומאפשר לכל פרט לבטא את עצמו ולהביא לעולם משהו מיוחד רק לו. אני מאמין שבכל אדם קיימת סקרנות טבעית שיש לעודדה, וכי למידה מתרחשת כמעט בכל מפגש ובכל התנסות, כולל במשחק ובשיחה. אני סבור כי בית הספר צריך לאפשר ולזמן לתלמידים ולצוות מרחב בטוח, מאתגר ומצמיח.

במהלך הקיץ האחרון בית הספר התחדש בתחומים רבים, בין היתר:בחטיבה הצעירה יש חידושים רבים, אנחנו שמחים על קליטתה שלהגננת ענת קליינמן לגן הבוגר, ומאחלים למיה פלס הצלחה בדרכה החדשה. עיצבנו יחד את כל מרחבי החטיבה הצעירה הגנים, הכיתות והגלריה. בנוסף, השנה החלטנו להתנסות  לראשונה ב"שעה גמישה". שעה שבה ילדי החטיבה יתנהלו באופן עצמאי על פי בחירתם במרחבים השונים, ויפעלו בפעילויות שונות ואחרות מאשר הם רגילים במרחב הגן/כיתה שלהם.                                       

בחטיבת היסודי נתחיל מסורת חדשה, בה נפתח את שנת הלימודים (עד לסוכות) ב'ימי "שמח"ה' (שאילת שאלות וסקרנות, מעבר קל, חיבור אישי, העצמה). במהלך חודש זה התלמידים ייבנו את ביתם (כיתתם) ויעצבו את המרחב הפיזי שלנו, במטרה ליצור חיבור לבית הספר בהיבט הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי.

במהלך השנה נלמד את עקרונות הלמידה המבוססת פרוייטים (p.b.l) ו"ננביט" אותה לראשונה במהלך המחצית השניה של שנה"ל. בנוסף, בכיתות ד'-ה' נתנסה במעבר מחינוך כיתה ל"חניכה". החניכה מאפשרת מפגש קבוצתי במסגרת מצומצמת וכן קיום שיחות אישיות בין החונך לתלמידיו בתדירות גבוהה. תהליך זה מהווה את הבסיס להכרות מעמיקה יותר עם כל תלמיד ותלמיד, מתוך השאיפה לראות כל ילד.

בחטיבת החינוך המיוחד יתמקד הצוות בביסוס תוכניות עבודה שנתיות בתעסוקה בהלימה לתוכנית תל"ם (תוכנית למידה מיוחדת אשר נבנתה על ידי צוות החנ"מ ומבוססת על עשרת עקרונות לב 21). בנוסף נתחיל השנה בתוכנית "חיבורים" שמטרתה הגברת הקשר בין החינוך המיוחד לחינוך הרגיל. כמו כן, צוות החינוך המיוחד יעבור השתלמות בנושא חינוך למיניות בריאה.

בחטיבה העליונה - לצד תכ"ל המגוונת והמלאה, לאחר החגים, נייחד יומיים שלמים לסמינר 'הזדמנויותפן' - בסמינר ייקחו חלק כל תלמידי החט"ע (ז'-יב') ובו נשאל ונענה, נכיר ונבין לעומק את 'תפן'.
בכיתות ז'-ח' - מקצועות שיש ביניהם קרבה ילמדו ביחד, ע"י אותו המורה.
תנ"ך/ספרות, גאוגרפיה/היסטוריה.
תכני השיעורים המשולבים יכללו את תכני 2 המקצועות בשילוב וברצף הגיוני.
המורים השותפים לתכ"ל זו ילוו בהשתלמות שנתית.

אני גאה ונרגש לשמש כמנהל בית ספר 'תפן', חש זכות גדולה ואחריות רבה להמשך התפתחותו הטובה של המקום המיוחד הזה.

מבקש לאחל לכולנו שנה טובה, שנה של צמיחה והתפתחות אישית, שנה של עשייה חינוכית מבורכת והגשמת חלומות.