ישיבת פורום קו עימות

פערים גדולים ברמות המיגון ובמידת המוכנות של משקי הבית בצפון לאפשרות של תרחיש מהלומה

יו״ר פורום קו עימות: ״המדינה חייבת לספק פתרונות אמינים וישימים״. 

ישיבה משותפת של יישובי פורום קו עימות  והישובים ברמת הגולן התקיימה אתמול, יום ראשון 10/12/17 בכפר ורדים. הדיון עסק בהערכות יישובי קו העימות בגליל ובגולן למערכה הצפונית בדגש על רציפות תפקודית בימי מהלומה. בעת מהלומה, בימים הראשונים של לחימה, כמות האש הרבה לא תאפשר חלונות זמן להתארגנות אזרחית. לצד עליה מרשימה ברמת המוכנת של הרשויות ניכרים עדיין פערים גדולים ברמות המיגון ובמידת המוכנות של משקי הבית.

במסגרת הדיון הוצג תרחיש הייחוס המעודכן והתקיים דיון מפורט בנושאים הקריטיים הנמצאים באחריות הרשויות בימי מהלומה: חלוקת מים, חלוקת מזון, חלוקת תרופות כרוניות, פריסת מרפאות אחודות, אחריות תושבים - הכנה של ערכת חירום משפחתית, פינוי תושבים בישובים הממוקמים עד 2 ק"מ מהגבול.

בישיבה השתתפו ראשי רשויות אל"מ איציק בר – מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף, קציני הגמ"ר ונציגים ממשרדי הפנים, הבריאות, הרווחה ורח”ל.

סיון יחיאלי, יו"ר פורום קו עימות: ״כולנו מודעים ומודים על ההתקדמות הרבה עד כה, אבל עדין המענה הנוכחי לימי "מהלומה" – חסר. הפערים גדולים, הן במיגון והן ביכולת להבטיח רציפות תפקודית. המדינה חייבת לספק פתרונות אמינים וישימים, כך משרדי הממשלה וכך מפיקוד העורף ורח”ל שאחראים לתכלל את האירוע. אנחנו מבקשים להגדיר בצורה מדויקת מה הם המענים הניתנים, מי אחראי לספקם, ומה הנושאים בהם לא ניתן לטפל בזמן חירום ויש להמתין לרגיעה. חוסן חברתי וקהילתי ברמה גבוהה יחד עם מוכנות הרשויות והתושבים, יכולים וצריכים להיות המענה ההולם לאיום הביטחוני מצפון - אנחנו עוד לא שם."

דימיאפרצב ראש המועצה המקומית קצרין: "אני מברך את יו״ר פורום קו עימות ראש מועצת כפר ורדים, סיון יחיאלי, על דיון מעמיק ומשמעותי בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים לנושא היערכות לחרום. התארגנות ותמיכה ממשלתית מורגשת היטב בשנים האחרונות. בלי רעש מיותר ובהתמדה, ראשי הרשויות באזור עובדים קשה על מנת להכין את המגזר האזרחי לכל תרחיש אפשרי. נושא השלמת מיגון למבנים הקיימים ביישובים ובשכונות ערים, הקמת מרפאות אחודות הפועלות בשגרה אלה הנושאים המרכזיים בעיניי."

יורם ישראלי ראש המועצה האזורית מטה אשר: "יישובי קו העימות ובתוכם המועצה האזורית מטה אשר, סומכים ובטוחים בעוצמתו של צה"ל לדאוג לביטחונם של תושבינו ובכלל זה התושבים המתגוררים בקו העימות סמוך לגבול לבנון. יחד עם זאת, אני שב וקורא לממשלת ישראל למצוא את התקציב הנדרש להשלמת המיגון החסר לטובת התושבים, וזאת ע"י בניית מרחבים מוגנים לכל מבני הציבור, בתי הספר ומרבית דירות התושבים הוותיקים ביישובי המועצה."

אל"מ איציק בר, מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף: "אנו עובדים בשיתוף פעולה באופן מתמיד עם הרשויות המקומיות לאורך השנה, ומכינים את עצמנו ואותם למצבי החירום השונים אשר עלולים לפקוד אותנו. האתגרים שחונים בפנינו מחייבים אותנו לעבור משיתוף לעבודה משולבת בין כלל הגופים.אני מאמין כי חשוב ליצור את הקשרים האלו עם הרשויות בזמני שגרה, ובכך לדאוג שבשעת הצורך הרשות תהיה מוכנה ככל הניתן על מנת להתמודד עם המצב בצורה המיטבית."

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות:

ענת מינסטר

מנהלת לשכת ראש המועצה/ דוברות

052-3434728

04-9977142 שלוחה 101