תרבות - כפר ורדים - אתר המועצה המקומית

יוזמת המרכז הקהילתי לגבש קבוצת טיול לשביל ישראל, נועלת את נעלי ההליכה ויוצאת לדרך...

עמרי אבידר,  מורה דרך ואיששטח, תושב הכפרנרתם למשימה ומגבש בימים אלו את הכנת הקבוצה. יש התענינות רבה, בעיקר של מבוגרים אבל גם של משפחות.

הטיול הראשון מתוכנן לצאת בשבת, ה-4 בנובמבר בשעה 8:00 מצומת המפה באוטובוס שילווה אותנו. המסלול יהיה מקיבוץ דן ועד תל-חי, ויכלול בין היתר הליכה

במים של נחל שניר וביקור במוזיאון האדם הקדמון במעין ברוך. סה"כ נצעד כ-7 ק"מ, ואח"כ נעשה הקפצה עם האוטובוס לפסל האריה השואג.

"לשביל אין קדושה בעיני. לא חייבים לצעוד כל מטר ממנו וזה גם בכלל לא נורא אם סוטים ממנו מעט לאתר או נקודת ענין בקרבתו." אומר עמרי אבידר, מדריך

הטיולים "שביל ישראל הוא נתיב שמעביר אותנו חוויה מעשירה ומרגשת. גם לראש וגם ללב. השביל כולו הוא כ-1000 ק"מ שעובר בכל היחידות הגיאוגרפיות

של הארץ, בכל הנופים, בכל האזורים ובסמוך לכל הסיפורים המהותיים של הארץ והמדינה שלנו. החוויה הזאת האינטלקטואלית והרגשית – היא מהות השביל ולא אם דרכנו בכל משעול או פינה שלו.


בנוסף לכך, בעיני, החוויה החברתית גם היא חשובה מאוד. לכן בכוונתי לתת דגש על בניית הקבוצה, על ההכרות, על יצירת תחושת הביחד ועל השיתוף.

תהיה קבוצת פייסבוק ועוד אמצעים בהם נוכל לשתף תמונות, חוויות, שאלות ומידע. אני רוצה שאנשים יגיעו לטיולים בגלל המסלולים וההדרכה אבל גם בגלל החברותא והכיף..."

הטיולים יצאו בכל שבת ראשונה של כל חודש החל מנובמבר 2017 , סה"כ 8 טיולים בשנה. במקטעים המרוחקים הטיולים יהיו של יומיים ואף שלושה בכל פעם.

עלות הטיולים תהיה כ- 150 ש"ח לאדם ליום כולל אוטובוס, כניסות לאתרים והדרכה. אוכל כל אחד יביא לעצמו ונארגן גם ארוחות משותפות,

הטיול הראשון יהיה טיול התנסות, לאחריו נבקש מהמעונינים להירשם לכל הסדרה השנתית.

חשוב לנו שכל מי שמעונין – יודיע לנו בהקדם בכדי שנדע להתארגן בהתאם.

לפרטים והרשמה – 04-8338355, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.,  www.mkv.org.il


054-4957737, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

באולם הישיבות שבמועצת כפר ורדים הוחלפה התצוגה של יצירות האמנות.

והפעם של האומנות תושבת כפר ורדים -  יהודית יחנוביץ - "אמנות ואומנות"

 

יצירות במגוון חומרים וטכניקות בתקופות שונות של החיים.

הקהל מוזמן לבקר ולהתרשם.

האוצרות: דקלה גרציאני ורפאלה פוקס צינר


 

 

                                                                                                                                       ‏ט"ו אדר תשע"ז              ‏13/03/2017

   

כדורגל- שיתוף פעולה אזורי

ענף הכדורגל במח' הספורט במרכז קהילתי כפר ורדיםעל מגוון קבוצותיו מקדם שיתוף פעולה עם יישובי הסביבה הן בהרכב השחקנים בקבוצת הליגה שמשתתפים בהם  ילדים ונערים מישובים סמוכים כמו:  ינוח ג'ת , מעלות ותרשיחא,פעילות זו מוסיפה למרקם החברתי והחינוכי, כאשר הילדים לומדים לקבל את האחר ולומדים על אורח החיים של שכנינו והחגים.  בנוסף , מאמן הקבוצה איתן לוי מקיים פעילות משותפת מקצועית וחברתית עם המאמנים וקבוצותיהם באזור, להלן מס' פעולות :

ביום שלישי ה- 28.02.17 התקיים הפנינג כדורגללכתות ה' – ו' בפסוטה.

במפגש המשותף נערכו  מס' משחקים בהם קבוצת כפר ורדים , המשחק המסכם הסתיים בתוצאה 5:1 לכפר ורדים.

ב 01.03.17  יום רביעי נערך הפנינג נוסף בקיבוץ סער לכתות א' – ב' וגם שם המפגש החברתי והמקצועי היה מוצלח ביותר.

כתות א' נצחו 7-2, כתות ב'  נצחו 3-2 וכתות ג'-ד'סיימו בתיקו  3-3.

 

ביום ראשוןה-  05.03.17  התקיים מפגש נוסף בסמיע לכתות א' – ו'

כתותא' נצחו בתוצאה 7-2 ,כתות ב' נצחו בתוצאה  6-3,

כתות ג'-ד' נצחו  בתוצאה  14-2 ,כתות ה' נצחו 5-2,

בסוף האירוע התכנסו הקבוצות יחד למפגש חברתי,

מנהל מח' הספורט במרכז הקהילתי , שי מינסטר רואה בספורט בכלל ובענף הכדורגל בפרט את החשיבות  לחבר ולהתחבר באזור הגליל , מתוך עניין משותף של הילדים בכדורגל ובהיכרות עם בני גילם מישובים סמוכים  , במפגש עם המאמנים והוריהם.

 

כדורסל- פעילות משותפת לשחקני כפר ורדים ומטה אשר במטה אשר

ביום ג'ה07.03.17  נערכה פעילות חברתית מקצועית לשחקני כתות א' ו-ג' ממועדון הכדורסל בכפר ורדים עם מועדון הכדורסל מטה אשר הפעילות כללה משחקי כדור ותחרויות קליעה,  האירוע היה מגבש והשחקנים נהנו מהמפגש עם שחקני מועדון הכדורסל מטה אשר.מאמן הקבוצה, שי בן ארי בירך על כך וציין כי חשוב מדי פעם לערוך פעילויות המגוונות את האימונים השוטפים ומוסיפות עניין חדש לשחקנים.

 

כל הדרכים מובילות לשלב ג'.

הגיע הזמן להכיר את השבילים, ערכי הטבע והעתיקות על הגבהות של שלב ג'

מזה 30 שנה נוהגים תושבי הכפר ואורחיהם לקיים סיורים רגליים באזור הכפר, בעיקר בחלקו המזרחי, שהאתרים המרכזיים בו הוא "שביל נורמן", "פארק הסלעים" לכיוון כסרא, מאובנים ובורות סלמנדרה ב"גבעת הבר-בת".
ועד לאחרונה חמדות הטבע ב"גבעת האורנים", בו פקדנו את בורות הסלמנדרות העתיק, בור מים, מאובנים, חורשת הארזים ועד פאתי תרשיחא.

חלקו המערבי של הכפר מסויר ומתויר פחות.

אני מזמין את כל תושבי הכפר ואורחיהם לסייר בצד המערבי של כפר ורדים בו מתרחשות כרגע עבודות פיתוח קרקע לקראת תחילת בניית חלק א' של שלב ג'.

נחל יחיעם
נתחיל את סיורנו בירידה לאפיק נחל יחיעם.

ניתן להחנות את הרכבים בסוף רחוב כזיב, על החומה בבית האחרון שלט עם חץ המכוון את המטיילים 300 מטר על דרך עפר לכיוון דרום, מיד מזהים שלט על עמוד כשהחץ מופנה לכיוון מערב וזהו תחילתו של השביל הקסום והחבוי בגיא היורד לנחל יחיעם. שביל זה נפרץ בשנים האחרונות על ידי מתנדבים מרחוב דישון.
השביל נפרץ ונגזם במזמרות ומסורי יד, הוא מסומן בסימון שבילים בצבע כ1000 מטר עד לאפיק נחל יחיעם.
ניתן לקיים עצירה ומנוחה בסמוך למצוקים באפיק הנחל.
אם תרדו עם אפיק הנחל שמאלה לכיוון הזרימה תוכלו לפגוש בעץ אגס סורי ענק שבימים אלה מתחיל את פריחתו הלבנה והבוהקת.
בור המים
במקום המנוחה במצוקים ניתן להסתכל מערבה על הגבעה ולהבחין בכתם לבן המרמז שנמצא שם בור מים עתיק ב200 מטר מערבה. הטיפוס לעבר הבור הוא בהחלט סביר על שבילי העזים המובילות לעבר הבור.
משפחות המטיילות עם כלבים, ניתן בהחלט להשחיל פנימה דלי לשאוב מים, למלא את השוקת ולאפשר לבעלי החיים לשתות.


בית האפנדי
אם ממשיכים לטפס עוד כמאה מטר, תוך מעבר גדר הבקר, מגיעים ל"בית האפנדי".

המבנה העתיק הייתה אחוזתו של האפנדי ששלט בקרקעות שמצדיו והאריסים שכנו למטה בצדי אפיק הנחל בסמוך למצוקים. על פי יודעי דבר, נהגו לגדל בטרסות הנמצאות באפיק הנחל, חיטה, טבק, גפנים, ומיני ירקות שהשקו אותם במי שנקוו בגבים באפיק הנחל.
על פי זקני תרשיחא, בית האפנדי היה מאוייש עד לפני 150 שנה, במקום קירות אבן וחדרים ומעליהם בנו גג על בסיס בולי עץ ארוכים, מחצלות ועליהם בוץ וקש.
במקום נתגלו בעבר 2,3 מעגילה מאבן מקומית שמשקלה כ50 ק"ג ומשני צדייה גומחות איתן נהגו אנשי האפנדי, להדק את הבוץ והטיט על הגג מיד כשירד היורה הראשון ובכך למנוע על ידי ההידוק את חלחול המים לתוך המבנה.
מבית האפנדי ניתן ללכת לאורך דרך העפר כ1 קילומטר, לכיוון צפון לעבר אתר פינוי פסולת הנמצא בין תרשיחא לעין יעקב.
אתר הקבורה החדש
דרך העפר מגיעה למטע זיתים. במפגש דרך העפר עם מטע הזיתים, אתם תפגשו אתר קבורה עתיק בשטח של כ2 דונם, שבו התגלו על ידי חפירות גישוש של רשות העתיקות בשנה האחרונה, כ20 מערות קבורה ובורות מים לצדם.
גילוי אתר הקבורה הפתיע את כולם מאחר שמטיבי הלכת שסיירו במקום בשנים עברו היו בטוחים שבורי המים היו שייכים לגתות לדריכת יין או כבורות מים להשקיית ההדרים.

מומלץ למטיילים לנסות ולהציל פקעות ובצלים של פרחי הבר הנחשפים בשל עבודות הפיתוח המסיביות המתבצעות בימים אלו בכל אזור שלב ג. בימים אלו ניתן להבחין בפרחיתם של פרחי הבר כגון: כלניות בשלל צבעים, רקפות, יקינטונים ולמיטבי המגדירים ניתן גם לזהות פקעות של נוריות, סייפנים ושלל בצלצלים ממשפחות יקינטונים ובן החצב.
את פקעות פרחי הבר מומלץ לשתול בחצרות הבית ובשטחים הציבוריים הסמוכים לביתכם.

מבצע הצלת פרחי הבר מתבצע במקביל על ידי האגודה לאיכות הסביבה גליל מערבי.


מיד עם תחילת חפירות הגישוש נתגלו מחילות תת קרקעיות. יש לציין לטובה את רשות העתיקות שנתבקשה על ידי המועצה המקומית לתקצב שתי עונות חפירה שעלו כ300,000 שקל.
במקום, לדברי הארכיאולוגים נהגו הקדמונים, כנראה לפני כ4000-5000 שנה, לקבור את מתיהם, ואילו בורות המים או הגתות לכאורה בעצם שמשו אותם לטהרת המת.
במקום ביקרו גם נציגי "אטרה-קדישא" שהודיעו שאין קשר בין מערות הקבורה ליהודים.
לדברי הארכיאולוגית מנהלת החפירות, לא נמצאו במקום שרידי עצמות או חפצים אישיים של המתים.

בבדיקה שנעשתה עם המועצה, מסתבר שהשטח בו נמצאו החפירות מיועד להיות לצרכי ציבור. היינו, בתי ספר גנים וכולי.

במקום האתר ניתן להשקיף מזרחה לכיוון תרשיחא וכפר ורדים ולראות את עבודות פריצת הדרכים שמבצע קבלן עבודות העפר.

מנקודה זו ניתן לחזור לכפר או בצמוד לכביש עין יעקב-תרשיחא-כפר ורדים או לרדת בתוואי הנפרץ בימים אלו היורד לכיוון שטח בית הקברות של כפר ורדים.
100 מטר מצפון לבית הקברות של כפר ורדים, ניתן להבחין בבור מים נוסף המכוסה במשטח בטון וגם לפתחו חבל עם דלי ושוקת להשקות את העדרים. בתקופה זו של השנה בורות המים מלאים.


מומלץ להצטייד בנעלי הליכה, כמות מים בהתאם למזג האוויר, ארוחת קלה לנקודת העצירה באפיק נחל יחיעם, כובע ופנקס חוויות..

 

 טיול נעים
אוליבר אליעזר

 

בחדר ישיבות במועצה נפתחה תצוגת קרמיקה מעבודותיהם של שלמה דה הרטוך ז"ל ובת זוגו ליאונה קולר.
הקהל הרחב מוזמן לבקר.

 

 

 


בברכה,

 


רפאלה ודקלה