תיכון 6 שנתי אמירים

בית הספר "אמירים" - ע"ש אמיר ברם ז"ל

אמיר ברם ז"ל הוא תלמיד בית הספר שנהרג בתאונת דרכים כשרכב על אופניים באימון ספורט

אוכלוסיית בית הספר מורכבת מתלמידים הבאים מכפר ורדים ומישובי הסביבה בגילאי חטיבת ביניים. רוב המורים הם תושבי הכפר אך ישנם המגיעים מנהריה, כרמיאל, מעלות והסביבה. מנהלת החטיבה: שרון בינדר.

בית הספר שלנו מגדיר את עצמו: קהילתי, מלמד, מחנך, קשוב ומשתף ומתאפיין ביחס אישי ואנושי לתלמידים, עם מגמה לרמה גבוהה בלימודים.

בי"ס חטיבת הביניים נחשב ככיתות המשך של ביה"ס היסודי "קשת".

מבנה בביה"ס תשעה חדרי לימוד, שתי כיתות הקבצה, שלוש מעבדות, יחידת "מרכז למידה" , חדרים לחיזוק ליקויי למידה במתימטיקה ובאוריינות, יועצת.

כיתת מחשבים – שבה 16 מחשבים ברשת.

גלריה המשמשת לתזמורת ילדי הכפר ומבואה המשמשת כמקום התכנסות שיכבתית, בכניסה לבניין בית הספר. מקלט ספורט ואגף מנהלה הכולל חדר מורים, חדר רכזות, חדר אחות, מנהלת ומזכירות.

חינוך חברתי גם השנה "מנצחת" על החינוך החברתי רבקה לוינגר. מפעילה את התלמידים והמורים באירועים סביב מועדי השנה ואירועים ערכיים.

בית ספר כתו"ם – בית הספר הצטרף השנה לתוכנית מחשב כתו"ם. בשיתוף עם המינהל למדע וטכנולוגיה, משרד החינוך מחוז צפון, המועצה המקומית כפר ורדים,הורי התלמידים בכיתות כתו"ם; המורים ומכון דוידסון לחינוך מדעי.

שבוע של פעילויות בכל השכבות ב"אמירים"
בנושא מניעת התמכרויות – 
 
כתבה: יפעת פורמן, יועצת
 
השנה, יזמנו ב"אמירים" מהלך חדש בבית הספר, המאגד את כל הפעילויות הייעוציות הקשורות למניעת התמכרויות והתנהגויות מסכנות לשבוע אחד.
בשבוע זה הועברו בכל שכבות הגיל שעורי חינוך המתייחסים לנושא ההתמכרויות - סיגריות, נרגילות, אלכוהול, סמים. כמו כן התקיימו הרצאות, סדנאות והצגות חיצוניות, העוסקות בנושאים אלו.
תלמידי שכבה ז' השתתפו בהרצאה בנושא מניעת שימוש באלכוהול, אותה העביר עו"ס נחום מיכאלי וכן בהרצאת מבוא להתנהגויות סיכון, גלישה בטוחה ומניעת סיכוני רשת בהנחיית איתי מלר.
תלמידי שכבה ח' והוריהם לקחו חלק בערב הורים ומתבגרים שכלל הצגה- "לא התכוונתי" - רות גנאל ומעגלי שיח הורים - מתבגרים, כמו כן השתתפו בהרצאת מבוא להתנהגויות סיכון בהנחיית איתי מלר.
בשכבה ט' ובשכבה י' נבחרו מספר תלמידים שעברו הכשרה משותפת במסגרת "יום הכשרת עמיתים", שהתקיימה בכישורית. לאחר מכן התקיימו בבית הספר סדנאות משותפות לתלמידי שכבה ט' ושכבה י', אותן העבירו התלמידים העמיתים. הסדנאות לוו על ידי מחנכי השכבות ועסקו בנושאים כגון- לחץ חברתי, גבולות פנימיים וחיצוניים, שמירת סוד ואחריות אישית וחברתית. עוד השתתפו תלמידי שכבה ט' בהרצאה בנושא אלכוהול, סמים, מין ומיניות ותכנים פורנוגרפיים בעייתיים ברשתות החברתיות ובאינטרנט אותה העביר איתי מלר.
תלמידי שכבה י' לקחו חלק בסדנאות משותפות עם תלמידי שכבה ט', אותן העבירו תלמידים עמיתים משתי השכבות. כמו כן יצאו לביקור בעמותת "הדרך" – מרכז גמילה למכורים לסמים, אלכוהול, הימורים ומסכים.
  
 
תלמידי שכבה י"א השתתפו במפגש עם שוטרת בנושא פשיעת נוער, אלכוהול, סמים ורישום פלילי וצפו בהצגה "מתים לחיות" בנושא אלכוהול ונהיגה.
תלמידי שכבה י"ב יצאו לביקור בעמותת "הדרך"- מרכז גמילה, השתתפו במפגש עם שוטרת בנושא פשיעת נוער, אלכוהול, סמים ורישום פלילי וצפו בהצגה "מתים לחיות" בנושא אלכוהול ונהיגה.
הורי שכבות ט'- י"ב הוזמנו  להרצאה בנושא מניעת התמכרויות ביום רביעי 3.1.18 , אותה העביר ד"ר יוסי פלד- מנהל עמותת "הדרך". 
הושקעה מחשבה רבה בתכנון מגוון רחב של פעילויות ובקיום שיח משמעותי עם המתבגרים בנושאי מניעת התמכרויות. אנו מקווים שהילדים משתפים בבית בתכנים ובחוויות אותם חוו בבית הספר, וזהו בסיס מצוין לשיח על המסרים והעמדות שלכם, ההורים, כבית וכמשפחה.
יחד נוכל להתמודד עם האתגרים שמציבה בפנינו המציאות המורכבת סביבנו.
 
מצ"ב מקבץ תמונות מהפעילויות השונות:
מעגלי שיח בערב הורים- מתבגרים שכבה ח'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תלמידי שכבת ח' יצאו ב- 14/11-15/11 לגיחה בת יומיים בחוות הצופים שברמת יוחנן. במהלך הגיחה התלמידים עברו אימונים בתרגילי סדר, הקימו מאהל (מאוהלים שהקימו בעצמם), הכינו בישולי שדה ולמדו את כללי התנהגות והניווט בלילה (א"ש לילה). כמו כן נערכו תחרויות בין הכיתות בספורט טבלאי.
כל הפעילויות התקיימו בניצוחו של המורה לשל"ח המיתולוגי שלנו - תמיר קסל. המש"צים, נציגים מכיתות ט' ומחנכות השכבה ליוו את התלמידים לאורך כל הדרך וסייעו להם בכל קושי שנתקלו. 
התלמידים חזרו מאושרים, מגובשים ומצפים בקוצר רוח לפעילות הבאה.
 
 
 
כתבה: ליאת לביא, רכזת שכבת ח

 

 
 
 
 
 

 


לא כל אדם זוכה בחייו לחוות תהליך של  הפיכת רעיון תיאורטי, חזון ומשאלה למציאות חיה ונושמת.
אנחנו ב"אמירים" זכינו לכך! 


הוותיקים בינינו שמעו מהיום הראשון לעבודתם בבית הספר, שהתיכון יקום ויהיה.
כך חלפו השנים, וכל פעם התקדמנו צעד אחר צעד להגשמת החלום. 

לפני שש שנים התחיל את לימודיו המחזור הראשון של כיתות י' בתיכון "אמירים".

הלימודים התקיימו במבנה הקיים של החטיבה.

התרגשנו איתם במסע הראשון לפולין, במחנה הגדנ"ע, בבחינות הבגרות... ואפילו בקפיטריה החדשה שנפתחה בבית הספר. 
מסיבת הסיום שלהם הייתה מבחינתנו ציון דרך משמעותי באופן מיוחד. 
מאז ליווינו מחזורים נוספים, וביססנו את התיכון שלנו מהבחינה הערכית, החברתית והלימודית. 
והנה השנה, נפתח מבנה התיכון, מרווח ומואר. נוף הכפר נשקף מכל פינה. 
לא מכבר הוא נחנך בטקס רשמי בהשתתפותו של סטףורטהיימר ומכובדים רבים נוספים. 
סיוון יחיאלי, ראש המועצה, ורד אמר, מנהלת מחלקת החינוך, מנהלת ביה"ס, שרון בינדר ומנהלת חט"ב, מירב לבקוביץ, בעלי תפקידים,

מורים, מורות, תלמידים ותלמידות - כולם היו גאים ונרגשים מגודל האירוע. 


לאחר שתמו "תרועות הפסטיבלים" והטקסים, חזרנו אל שגרת היום יום.  אני הולכת במסדרונות החדשים, והתרגשות ממלאת את ליבי. 
הכל חדש: המבנים, הריהוט, הנוף הירוק הנשפך מן החלונות אל תוך המבנים. 
השיפוצים הסופיים עוד נמשכים, ולא הכול פעיל עדיין, אבל ההרגשה החגיגית שורה באוויר ואיתה תחושה נפלאה של חלום שהתגשם! 
כדי לממש את הגשמתו גם בהמשך, כולנו שותפים במשימה החינוכית שלפנינו, להפוך את תיכון "אמירים", ובכלל את בית הספר השש שנתי כולו, לנקודת חן איכותית וייחודית באזורנו.

הרצל בספרו "אלטנוילנד" אמר: "חלום ומעשה אינם שונים כל כך כפי שנוטים בני האדם לחשוב, כי כל מעשי האדם בחלום יסודם, וגם אחריתם היא..."

 כתבה: זהבה קרן

 

 

 

 

יום הזיכרון ה-22 לרצח יצחק רבין עסק בשאלה: "באיזו מדינת ישראל אתה רוצה לחיות?" היום הזה צויין ב1/11 בבית הספר בטקס מרשים רב תחומי ומגוון בניהולן של

פורייה דביר וענת אהרונוביץ. בטקס השתתפו תלמידים ותלמידות מחט"ב ומחטי"ע. 

הטקס ליקט בתוכו את כל המסרים שבהם אנו עוסקים במהלך השנים שעברו מאז הרצח (מסרים כמו : די לאלימות , ערבות הדדית , מילים יכולות להרוג ,

חופש ביטוי מול הסתה , גשר בין פלגים בחברה ועוד...)

המסרים הללו באו לידי ביטוי בתפאורה של הטקס שכללה את הכרזות שנוצרו החל מיום השנה העשירי להירצחו של רבין ועד היום ובמיצג מסיים שהמחיש את המסר

באיזו מדינה אנחנו רוצים לחיות .

דבריהם של נוער הנרות הדהדו אל תוך המציאות של ימינו. גם שרון בינדר, בדברים שנשאה במהלך הטקס,  האירה את חוסר הסובלנות והאלימות הגואה סביבנו. 

 

בהמשך, כמיטב המסורת בשנים האחרונות התכנסו התלמידים והתלמידות לשיעורי חינוך, ואחריהם התחלקו לסדנאות בנושאים שונים על פי בחירתם.

צוות החינוך החברתי: רבקה לווינגר, שמוליק בצלאל ורוויטלסוזין, ניהל את ההתארגנות המורכבת הזו. 

הסדנאות היו למעשה מעגלי שיח, שהונחו על ידי מנחים ומנחות, הן מתוך צוות המורים והן מתוך הקהילה. 

ההשתתפות בסדנאות הייתה רב גילאית (ז-ח, ט-י, יא-יב). 

הנה דוגמאות לנושאי הסדנאות: 

בועז בן פורת, רכז נוער –דור הנרות בפייסבוק - תפקיד הנוער בשיח הציבורי ישראלי.

יעל קלינסקי, אמנית וצלמת –""הכיכר" - תערוכת צילומים מכיכר מלכי ישראל (כיום-כיכר רבין), שצולמה כמה ימים לאחר רצח רבין בנובמבר 1995 ושוב-חודש לאחר מכן,

בזמן ההכנות לעצרת חדשה בכיכר. 

שמוליק בצלאל - החיים הם ערך עליון? - דילמות הקשורות לערך החיים ובחייו של מי חשובים יותר - שלי או של חברי?

תומר אליצור:דור ה N – מה'כפת לי? – איך קרה שצעירי העולם מרוכזים בעצמם ולא באחרים?! מה בין אדישות, להסכמה שבשתיקה, אלימות והרס הדמוקרטיה?

גלית פוקס-לוי , מיטל קלעי -על החיים ועל המוות- לחץ חברתי והשלכותיו החיוביות והשליליות דרך תיאור מספר ניסויים חברתיים וקישורם לרצח רבין. 

זהבה קרן- מצע של דעות קדומות - ביטויים של אלימות, גזענות ודעות קדומות בספרות.

דנית מרקוביץ, חגית רוטנברג: ""אלימות??? לא בבית ספרינו - הכנת כרזות נגד אלימות. 

ליאת משגב: יאללה בית"ר! מי שלא קופץ אדום! הפועל בת……! אני אוהד בנשמה! הסתה, גזענות אלימות ועוד במגרשי הספורט. 

ניר עובדיה: היד הקלה על המקלדת- דיון בעוצמה הגלומה במילים וביכולתן לשנות מציאות ומאפשרת לבחון את נקודות ההשקה בין התקופה שקדמה לרצח רבין, שהייתה רוויה בהסתה ובאלימות, לבין העידן הדיגיטלי וסכנותיו. 

נילי אלדר רכזת "נעם" - אני והסטיגמות. 

יואב אלקובי - מי אתה יצחק רבין? זיכרון במחלוקת - הזיכרון בחיי הפרט והקהילה ומבקשת לברר את תפקידו של יום הזיכרון לרצח יצחק רבין ואת משמעותו

סיון יחיאלי, ראש המועצה– חופש הבחירה בחברה דמוקרטית – שיח בנושא שיויון ופופוליזם בחברה הישראלית והמודל של כפר ורדים

פאניהגרינשפון - ילדי הנרות - אז והיום - מי הן/ם היו? מה הרגישו? למה ישבו בכיכר ימים ולילות? איך הם/ן קשורים/ות לחיים שלנו היום?

אורנה מאיר, אשת חינוך ומנהלת ביה"ס לשעבר - המפלצת שמאחורי סימני הקריאה! – שיח ודיון על חיינו במדינה שבה אני "או.... או...." (ולמה אני לא יכול להיות "גם.... וגם....?")

איתן כץ, רכז הצופים – בעזרת השם, מקווה טהרה בכפר ורדים?! – הקמת מקווה בכפר כמבחן לשיח פוליטי פלורליסטי.

יובל מרגוליס, רכז הצופים - ימין ושמאל ומה שבניהם - שמאלני או ימני? בואו להבין מה כל גישה אומרת ואיך זה מתבטא בחברה ובפוליטיקה הישראלית.

כל הסדנאות עסקו בדרך זו או אחרת בלקחים של רצח רבין וקראו לנוער לנקוט פעולה אקטיבית בשיפור פניה של החברה הישראלית. 

אנחנו מברכים ומודים על שיתוף הפעולה של אנשים בקהילה, שהתגייסו ותרמו להצלחת היום הזה. נשמח להרחיב את מעגלי שיתופי הפעולה בין בי"ס ,אמירים" לקהילה.

ביום השואה תשע"ח נפעיל יום סדנאות דומה, ואנחנו כבר מזמיניםאתכם להנחות ולהשתתף בשיח על עיצוב זיכרון השואה.

 

 כתבה: זהבה קרן

מצ"ב תמונות מהפעילויות:

 

 

 

 

 

 

 

בתחילת שנה שעברה יצא לדרך לראשונה בבית ספרנו פרויקט הדגל של משרד החינוך,"קדימה מדע" ו"גוגל ישראל" – "נפגש ב-5". הפרויקט הינו חלק מהמעורבות

החברתית של החונכים,  והוא משלב מפגשים שבועיים לעזרה,לתמיכה ולעידוד תלמידים מקבוצות המצויינות בחטיבת הביניים (שכבות ח' וט') עם חונכים מהחטיבה העליונה,

הלומדים בקבוצות 5 יחידות לימוד, במטרה לעודד אותם להגיע ל-5 יחידות לימוד במתמטיקה בהמשך.

לפרויקט בשנה שעברה נרשמו 13 חונכים שהדריכו מידי שבוע 30 חניכים. לשמחתנו הרבה הפרויקט נחל הצלחה גדולה בשנה החולפת, ולאור זאת החלטנו להמשיכו גם

בשנה הנוכחית.

באופן טבעי חלק מהחונכים עזב אותנו לאור לחץ לימודי ועומס גדול, אבל חלק גדול עוד יותר נשאר בנבחרת הפרויקט מיוזמתו. יתרה מכך, לנבחרת החונכים הצטרפו

חונכים חדשים משכבת י', וכיום רגע לפני היציאה לדרך נבחרת החונכים כוללת 18 תלמידים!!!

כיאה לפרויקט שזכה למוניטין ששמוהולך לפניו, הביקוש בקרב התלמידים הולך וגובר, ולפרויקט נרשמו בשלב זה למעלה מ-40 חניכים. אחד היעדים של הפרויקט

היה לשלב בו כל תלמיד שמבקש זאת, כך נשתדל לעשות גם הפעם.

 

עובדיה ניר, מורה למתמטיקה ורכז הפרויקט ב"אמירים"

 

מצ"ב תמונה מהפעילות בשנה שעברה:

 

 

בהתאם להחלטת הממשלה מיום 29 באפריל 2010, משרד החינוך נדרש להיערך לרעידת אדמה ולהדריך את התלמידים והמורים להתמודדות עמה.   

אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות הדרכת תלמידי כיתות י' כיצד לבצע חילוץ קל באמצעים בסיסיים ופשוטים להפעלה (לא בכלים מכניים), במסגרת התוכנית הרב גילית לחירום בבתי הספר. מסתבר שההדרכה הזו מגדילה באופן משמעותי את מספר האזרחים שיוכלו לסייע בפעולות החילוץ המידיות ברשויות המקומיות, במוסדות החינוך, במקומות העבודה ועוד.

מטרות ההדרכה הן להקנות לתלמידים מיומנויות בסיסיות להצלת חיים בעת רעידת אדמה ולהפוך לאזרחים פעילים בחברה ובקהילה.

כחלק מפרויקט המעורבות החברתית והסיוע לקהילה בשעת חירום התקיימה הדרכת "חילוץ קל" לכיתות י' בבית הספר.

הקורס התקיים על פני יומיים . היום הראשון היה עיוני , והיום השני היה מעשי, ובו תרגלו התלמידים בפועל חילוץ לכודים.

בתום ההדרכה וההשתתפות בתרגיל המעשי ובמבחן המסכם קיבלו כל התלמידים תעודה.

נקווה שמדובר בתרגול תיאורטי בלבד, ושלא נזדקק לישמו במציאות.

 

ענת אהרונוביץ, רכזת שכבת י

 

 

 

 

 

כתבה: ענת אהרונוביץ, רכזת מתמטיקה ב"אמירים"

 

בית ספרנו נבחר להשתתף בתוכנית דגל חדשה של משרד החינוך  Google ו World ORT  קדימה מדע.
מטרת התוכנית היא הגברת המודעות והמוטיבציה ללימודי המתמטיקה באמצעות חניכה של תלמידי כיתות י' – יא' את תלמידי כיתות ח' –ט' בחטיבת הביניים , זאת במסגרת שעות "מעורבות חברתית". התוכנית עוסקת בחניכה של תלמידים במתמטיקה.  ניר עובדיה הוא המורה המרכז של התוכנית, ותומר אליצור ליווה אותו כמורה שאחראי על המעורבות החברתית.

השבוע התקיימה פעילות סיכום של הפרוייקט , החונכים הכינו פעילות בתבנית המשחק  "המירוץ למיליון", שאותה העבירו לשכבת ח' כולה. הילדים נהנו מכל רגע ואף זכו בפרסים.

מהפעילות הופק קליפ למפגש הסיכום הארצי, בעקבות  ההצלחה היתרה שבה התנהלה התכנית בבי"ס "אמירים".

כל מי שמעוניין יוכל לצפות בקליפ שיוצג באתר בית הספר (חפשו בגוגל: "אמירים כפר ורדים).

 

מצ"ב כמה תמונות מהמשחק המסכם של הפרוייקט:

 

 

 

 

 

 

 

ערב שורשים תשע"ז ב"אמירים" כפר ורדים

כתבה: ליאת לביא, רכזת שכבת ז'

 

ביום ראשון בערב, ה-28/5/2017, נפגשו ההורים והתלמידים של שכבת ז' לערב חגיגי, ערב "שורשים". בערב זה סיכמנו את המסע המופלא שעברנו במהלך השנה. מסע בו שאלנו שאלות, וחיפשנו תשובות הקשורות לזהותנו: אנחנו, משפחתנו הגרעינית והמורחבת, חברינו, קהילתנו וארצנו. המבואה בכניסת בית הספר לבשה חג, ובה הוצגה התערוכה בשם: "הסוד שבתיבה". בתערוכה הוצגו תיבות של התלמידים, אותם הכינו בעקבות תובנה שלהם בקשר לחפץ המשפחתי או למסורת משפחתית. התערוכה הוכנה על ידי התלמידים בניצוחן של צוות האמנות ומחנכות השכבה.

לאחר הסיור בתערוכה נערך טקס חגיגי, שבמהלכו שמענו את נגני השכבה, צפינו בריקוד יפה של בנות השכבה

ושמענו קטעים נבחרים מתוך מצגות השורשים. כל חלק התווסף לפאזל הגדול של עם ישראל:

ארז פורן סיפר לנו את הסיפור מאחורי מתן שמו הפרטי. הוא קרוי על שם מפקד צבא נערץ שנהרג במלחמה,

ליבי ריצ'ארד שיתפה אותנו בסיפור בר המצווה של סבה שהתבטל בעקבות "ליל הבדולח" ושיתפה את כולם בתובנה שעלתה

לה בעקבות החקר, שלא צריך לקחת שום דבר כמובן מאליו, ושיש להעריך את מה שיש, אופיר כ"ץ כתבה מכתב שבו סיפרה

על העלייה של סבתא רבא שלה לארץ וההתאקלמות שלה בה, אדם טריף, נינו של השיח' אמין טריף, סיפר לנו את הסיפור

המרגש מאחורי התמונה המשפחתית שבחר ועל התובנה שלו בעקבות החקר, שלא חשוב כמה המשפחה גדולה היא תמיד

תהיה מאוחדת, וטל גראציאני הסבירה לנו על הפאזל שאותו הרכיבה מתוך תקווה כדי שמדינתנו תהיה מאוחדת.

לאחר הטקס המשכנו לחגיגה בכיתות האם, שם נערכו תחרויות היתוליות בין ההורים לילדים ושם טעמנו ונהנינו מן

המאכלים המשפחתיים האהובים.

היה טעים, מלמד, מאחד ומרגש ביותר!

מצ"ב כמה תמונות מהערב: