חינוך והשכלה - כפר ורדים - אתר המועצה המקומית

חינוך

מחלקת חינוך וקהילה

מנהלת המחלקה: ורד אמר.

טל' 04-9977142 שלוחה 102, נייד 052-4296677, אימייל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 מזכירת מחלקת חינוך – לורן עמר – 050-3482176

תחומי אחריות המחלקה

המחלקה מאגדת בתוכה את תחומי החינוך הפורמאלי, הבלתי פורמאלי והשירותים  הקהילתיים.

מחלקת החינוך עוסקת בבניית מדיניות חינוכית בנוגע לילדי היישוב - החל מהגיל  הרך ועד הגיוס, בשיתוף הורים, אנשי חינוך וגורמים טיפוליים.

בנוסף, המחלקה עוסקת ביצירת רצף חינוכי מקיף לשם מימוש החזון החינוכי – "חינוך אישי יישובי".

כמו כן המחלקה מקדמת את תחומי בטיחות בדרכים בשיתוף צוות מתנדבים "ורדים בדרכים" וקבטי"ת המועצה.

כל זאת תוך קיום רב-שיח יעיל, מקצועי ומכובד, המיישם עקרונותיו גם על חברי הקהילה ועובדי החינוך.

למחלקת כפופים הפעוטונים, גני ילדים, בתי הספר, יחידת הנוער.

שירותים נוספים:

תחומי האחריות של קצין ביקור סדיר:

קציני ביקור סדיר הינם הגורם המקצועי מטעם משרד החינוך, הפועלים ברשויות המקומיות והאזוריות כדי להבטיח ביקור סדיר של תלמידים בבתי הספר על פי חוק למוד חובה, וכדי לקיים תהליכי פיקוח והנחייה לשם מניעת נשירה גלויה וסמויה של תלמידים.

מתוקף התפקיד, קב"ס עוסק  בהשמת תלמידים למוסדות החינוך ומשתתף בוועדות לתכנון וטיפול בילדים במחלקת הרווחה.

קבסי"ת: שירה בן ציון 052-3331425      טלפון 9977142 שלוחה- 206.

 

שירות פסיכולוגי חינוכי

מנהלת השירות – אלוירה נחמד  052-6841007

 

פתיחת שנת הלימודים תשע"ח

ביום שישי 1.9, בטקס חגיגי ומרגש-  נפתחה שנת הלימודים תשע"ח בבית ספר "קשת".

44 תלמידי כיתות א' נכנסנו בשערי ביה"ס וברקע ההורים הנרגשים, התלמידים והצוות החינוכי.

ראש המועצה, מר סיון יחיאלי,  בירך את הקטנטנים ואיחל להם הצלחה רבה,  הודה לצוות החינוכי ובראשם- למנהלת ביה"ס, הגב' ענת שוורץ, על העשייה הרבה והפורייה של ביה"ס.

עוד בירכו בהתרגשות רבה, הגב' ענת שוורץ- מנהלת ביה"ס, מחנכות כיתות א' ונציגת ההנהגה השכבתית.

נאחל לכולנו שנה של שלווה וביטחון, שנה של ערבות הדדית, הקשבה והצלחה רבה!!

 

 

חניכת תלמידי כיתות ו' את תלמידי כיתות א'-

כמיטב המסורת בבי"ס "קשת", תלמידי השכבה הבוגרת ילדי  כיתות ו'- חונכים את תלמידי כיתות א'. החונכים מגיעים לשחק עם הילדים בהפסקות, מכירים להם את שטחי ביה"ס, נפגשים לפעילויות מגוונות ונעימות. כל זאת בכדי להקנות לקטנטנים בטחון ותחושת שייכות למסגרת הבית ספרית. הליווי נמשך במהלך כל שנת הלימודים הראשונה והקשר הנוצר בין שני הצדדים הוא קשר חם ומעניק מהלב. רגע לפני צאתנו לחופשת החג, הפתיעו  הבוגרים את החניכים מכיתות א', עם אגרות ברכה ו"סלפי" משותף. כולם התרגשו למראה החיוכים...

 

 

 

 

תלמידי שכבת כיתות ו' עם אנשי "האגודה למלחמה בסרטן"-

 

ועוד בשכבה הבוגרת - בעקבות פנייה של האגודה למלחמה בסרטן, התגייסו תלמידי כיתות ו' וכתבו מכתבים מרגשים לילדי המחלקה האונקולוגית בביה"ח נהריה. כמו כן, 25 ילדים התנדבו והכינו עוגות והכל נשלח באהבה רבה לילדי המחלקה. בברכת שנת בריאות טובה לכולנו!!

 

זה"ב: נאמני ההסעות ומשמרות הזה"ב- 

 

כמידי שנה ועם תחילתה מקפידים ילדי בי"ס "קשת" ושומרים על הכללים והחוקים בדרכים - בדרך של למידה והתנסות. בראש ובראשונה הוקמה קבוצת נאמני ההסעות, השומרים על ביטחונם של הילדים הנוסעים בהסעות. נאמני ההסעות נכנסולכיתות הסבירו והדריכו את התלמידים על התנהגות נאותה בעת הנסיעה ושמירה על החוקים והכללים.

תלמידי כיתות ו' מתמנים לשומרים ב- משמרות הזה"ב. אלה עומדים במעברי החצייה הקרובים לבית הספר, שומרים ומגנים על הגעתם של כלל התלמידים בבטחה לביה"ס וחזרה ממנו. אחריות גדולה מוטלת על כתפיהם והם עושים זאת בתשומת לב מרבית ובהקפדה על הנהלים.

 

 

מרוץ כפר ורדים 15.9-

ביום שישי 15.9, יצא לדרך מרוץ הכפר המסורתי כל תלמידי ביה"ס בכיתות א-ו והצוות החינוכי השתתפו בו. הרחבה נצבעה בצבעי הקשת,

כאשר כל שכבת גיל לבשה את החולצה השכבתית שלה, כולם הוזנקו לקולות מעודדים ומורל גבוה, החלו בריצה שעקפה את רחוב שניר כולו.

עם סיום המירוץ, נהנו הילדים ממדליות וקרטיבים שחולקו לכולם.

את בי"ס קשת, ייצגו בכבוד ובגאווה:

שקד טרבסקי מכיתה ו'3 שזכתה במקום הראשון במסלול ה- 4 ק"מ.

גל קליין מכיתה ה3 שזכה במקום הראשון במסלול ה- 2 ק"מ.

 

טיול ל"בית המאירי" שבצפת לשכבת כיתות ב' במסגרת "לקראת תורה" 18.9-

 

במסגרת הנושא "לקראת תורה", יצאו תלמידי שכבת כיתות ב' לבית המאירי שבצפת, שם הכירו מיהו סופר סת"ם, המלמד וה"חדר" בו למדו תורה את הווי החיים שבצפת-

לפני שנים רבות... הילדים נהנו מהחוויה מהסיור ומהפעילות בבית הכנסת הסמוך. מתרגשים כבר להתחיל ..."תורה מתוקה מדבש"!!

 

 

 

 

שיעור מדעים בכיתה ו'2- בניית מסילות רכבת מחומרי יצירה פשוטים-

במסגרת החקר המדעי בשיעורי מדעים למדו תלמידי ו' בבניית מסילות רכבת מחומרי יצירה פשוטים.  בדרך חווייתית זו, התנסו הילדים בניסוח שאלת חקר

וכן ברישום תרשימי אנרגיה בנושא: המרות ומעברי אנרגיה.

 

 

 

 

מרכז קהילתי כפר וורדים פותח בסדרה חדשה של סיורי אמנות מרהיבים 

לרגל שנת הפעילות החדשה, מרכז קהילתי כפר וורדים מתחבר לתערוכות הגדולות בארצנו הקטנה ומציעה סדרת סיורי אמנות חדשה ,שמטרתה להתקרב ולהכיר את המתרחש במרחב היצירה האמנותית העכשווית. בסדרה ייחשפו המשתתפים לתערוכות המוצגות בארץ ויחוו את השיח האמנותי תרבותי שהן מייצרות.

הסיורים  הינם בהדרכת יעל רמון , יעל עסקה בקליגרפיה ואיור והינה בוגרת אוניברסיטת חיפה בתחום אמנות יצירה. מזה שני עשורים יעל עובדת במוזיאונים, גלריות ומרכזי אמנות, וספגה את רוח היצירה ומקורותיה המרתקים.

סיור האמנות הראשון שיפתח את הסדרה יתקיים ב-18.10.17  היציאה היא  מכפר ורדים לרמת-אביב. כבר בדרך תפתח הראייה האמנותית ב'גלריהזוּזו' אשר בעמק חפרּ-גלריה להנעה תרבותית. הגלריה מהווה מרחב חדש לקידום אמנות ותרבות עכשווית, מעבדה פעילה למימוש והעמקת עשייה אמנותית. במקום ניתן להנות  מתערוכת הפתיחה "טוּי טוּי טוּי" - הנפרשת על חלל תצוגה של 150מ"ר. המשתתפים יפגשו את האוצרת והיוצרת רותם ריטוב שתציג את  הפרויקט של הגלריה בו היא משתתפת כאוצרת, חומרי הגלם הפיזיים והרוחניים של פעולה, המשחק בין הדימוי הברור לבין פירוקו לשפה חזותית חדשה, איך מקטע בודד הופך למכלול וכיצד התוצאה הויזואלית מבטאת את היחסים המורכבים בין הפרט לכלל. רותם אף תספר על עבודתה מוצגת בתערוכה 'מצבי קיצון'.

הסיור ימשיך  לרמת-אביב לתערוכת הנייר 'מצבי קיצון- נייר ישראלי' המוצגת במוזיאון ארץ ישראל. התערוכה הינה פרויקט רחב היקף, הכולל שישים וחמישה אמנים ומעצבים, אשר לוקח את הנייר המוכר כחומר שולי ומצע ליצירה, ומעבירו לקדמת הבמה כשחקן מרכזי. הביקור המרהיב יעבור בינות למוצגים המרהיבים בתערוכה.

 

* עלות הסיור 165 ₪ , ההרשמה לטיולים נעשית באתר המרכז הקהילתי.

*ההשתתפות כוללת הסעה באוטובוס, כניסה והדרכה במוזיאון וביקור בגלריות מקומיות.

 

לפרטים נוספים :

מרכז קהילתי כפר ורדים:04-8338355 

 יעל רמון : 054-2280388

 

 

                                                                   

 

תושבי כפר ורדים היקרים,

שנת הלימודים תשע"ח נפתחת בבית ספר "אמירים" בהתרגשות רבה.

השנה ילמדו בביה"ס 452 תלמידים בשכבות ז'- יב'.

אנו חונכים את מבנה התיכון החדש והיפהפה. ההכנות קדחתניות ונעשים מאמצים עילאיים על מנת שנוכל לפתוח את השנה ברווחה וללא תקלות.

אנו מודים לסיוון, לורד, מחלקת ההנדסה ולרבים וטובים העובדים במועצה, על המאמצים הרבים שהושקעו בפתיחת המבנה החדש ובפתיחת שנת הלימודים הנוכחית.

לאורך השנה כולה, נציין ונחגוג בגאווה, את הישגי מדינת ישראל ב - 70 השנים האחרונות. נמשיך לשלב בין ההגשמה העצמית וההתפתחות האישית לבין העשייה למען הכלל והנתינה. חשוב לנו כצוות לשמור על חדוות ההוראה והלמידה, על תחושת השייכות וההרגשה הטובה של כל באי ביה"ס.

תודתנו נתונה לצוות היקר, שעמל במשך הקיץ על תכניות שנתיות משמעותיות ועל ההכנות הרבות לטובת פתיחת השנה הן במבנה והן בתוכן.

אתם ההורים, שותפנו לדרך, בוודאי מתרגשים ואין זה משנה לאיזו כיתה עולה הבת/ הבן. אנו מזמינים אתכם להמשיך ולהיות חלק מקהילה פעילה בביה"ס.

אנו מברכים את תלמידי שכבה ז' המצטרפים לבי"ס אמירים, את התלמידים החדשים בשכבות האחרות ואת המורים המצטרפים לצוות שלנו.

שתהיה לכולנו שנה נהדרת, מלאה באתגרים, בכוחות, בסיפוק ובהנאה.

 

שרון בינדר - מנהלת ביה"ס השש שנתי              מירב לבקוביץ    - מנהלת חטיבת הביניים        צוות המורים והעובדים - ביה"ס "אמירים"

 

                                                                    

 

                               

 

 

 

 

ספטמבר 2017

הקיץ עבר, החום הגדול 
שנה חדשה באה לכל 
רוחות מנשבות, נודדות ציפורים 
הולכים ובאים הימים הקרים. 
הביטו וראו קטונתי אתמול 
הקיץ עבר ואני כבר גדול 
שנה חדשה התחילה היום 
היי נא ברוכה ובואך לשלום.

שמואל בס)

 

לתלמידי והורי "קשת" ,

עם תום החופשה החמה, מפשילים שרוולים ועומדים נרגשים לקראתה של שנה חדשה.שנת תשע"ח.

במהלך החופשה  נערכנו להכין את בית הספר, לרענן תוכניות לימודים , טיולים ואירועים.

בית ספר  מונה 500 תלמידים, 16 כיתות וכיתת חינוך מיוחד, 40כ-  אנשי צוות חינוכי.

נפתחו 2 כיתות א' ובהזדמנות זו נאחל לילדים הצעירים קליטה נעימה, כניסה רכה ובטוחה ולהורים - ברוכים המצטרפים למשפחת "קשת", גם מורים חדשים נקלטו וגם להם נאחל בהצלחה ושנת לימודים פוריה.

נפעיל תוכניות חינוכיות מגוונות כמו  - שיר של יום , למידה בדרך של חקר – דיאלוג היצירתי ,  ביקור בגן הניסוי בכיתות א', שיעורי העשרה , מפגשי הקשר רב דורי,  בי"ס תאום עם מנצ'סטר. נתחדש בתוכניות חינוכיות  חדשות במתמטיקה לקידום הישגים בכיתות א-ד, בי"ס מקדם בריאות והנושא השנתי שילווה אותנו הינו בסימן 70 שנה למדינת ישראל . 

צוות ביה"ס ימשיך במשנתו החינוכית, שכל ילד וילדה יזכו למרחבי צמיחה מותאמים לצורכיהם ולחוזקותיהם. לאפשר להם למצות את יכולותיהם האישיות תוך כדי למידה  משמעותית. מעבר לכך נתמקד השנה במטרות וביעדים בהלימה למשרד החינוך ועל פי תוכנית עבודה בית ספרית.

 

 

בברכת שנת לימודים משמעותית, בטוחה , מעניינת ושמחה

ענת שוורץ מנהלת בית הספר והצוות החינוכי

 

23/08/2017

זו השנה השנייה שמשרד החינוך מפרסם את התמונה החינוכית בחטיבות העליונות במסגרת קידום השקיפות בחינוך. התמונה החינוכית הבית ספרית מודדת ארבעה תחומים: ערכים ואקלים חינוכי, נשירה והתמדה, הצוות החינוכי והישגים לימודיים. נתוני בית הספר, בכל אחד מהתחומים מוצגים שלוש שנים אחורה (תשע"ד עד תשע"ו) בהשוואה לממוצע הארצי ולקבוצת ההשוואה מאותו מדד חברתי כלכלי.

השנה פורסמו נתוני החטיבות העליונות בבתי הספר אמירים ותפן, הם מצריכים באור והבהרה.

בית ספר אמירים

תיכון אמירים בניהולה של הגב' שרון בינדר קיבל סמל מוסד עצמאי בתשע"ו. החל מתשע"ג ועד לתשע"ה פעל תיכון אמירים הצומח על סמל המוסד של תפן. מכיוון שהנתונים נאספים על פי סמל מוסד, הרי שלא ניתן לבצע הפרדהבין נתוני אמירים לתפן. לפיכךהתמונה החינוכית הינה חלקית ולמעשה אינה כוללת נתונים בנושא ערכים ואקלים חינוכי וצוות חינוכי. הדו"ח כאמוראינו מציג את הנתונים, אך אין זה אומר שלא נעשית עבודה מעמיקה ואיכותית שהישגים רבים בצידה הן בתחום האקלים והערכים והן בתחום הצוות החינוכי.

נתוני ההתמדה כפי שמופיעים בתמונה החינוכית  של אמירים הינם 47%. משמעות הדבר היא שבתשע"ו- 47% מהתלמידים שלמדו בכיתה ז' בבית ספר אמירים גם סיימו בו את כיתה יב'.

 תשע"ו היתה השנה הראשונה בה פעל בית הספר במתכונת רגילה ולא במתכונת של בית ספר צומח. באופן טבעי, היו כאלה שחששו להירשם לתיכון צומח ובחרו ללמוד בתיכון אחר. השנה, 70% ממסיימי כיתות ט' נרשמולכיתה י' בתיכון אמירים ואנו צופים שמגמה זו תמשך ואחוז תלמידי הכפר שיבחר לסיים תיכון בכפר ילך ויגדל משנה לשנה.

נתוני ההישגים הלימודיים - ראשית נציין כי כל בתי הספר בכפר ורדים משלבים תלמידי חינוך מיוחד בהיקף גבוה ביחס לקבוצת השוואה. בתי הספר מחויבים לשילובם החברתי של תלמידי החינוך המיוחד  בקרב בני גילם ולהישגיהם הלימודים.

87% מהתלמידים שסיימו בתשע"ו את בית ספר אמירים היו זכאים לתעודת בגרות. שיעור גבוה ביחס לקבוצת ההשוואה שעומד על 84.4%.

85% מתלמידי יב' בתשע"ו נבחנו בבגרות באנגלית בהיקף 4-5 יח"ל, שיעור גבוה מהממוצע בקבוצת ההשוואה העומד על 79%.

41.3% מתלמידי יב' בתשע"ו נבחנו בבגרות במתמטיקה בהיקף 4-5 יח"ל, שיעור  נמוך מהממוצע בקבוצת ההשוואה העומד על  45%.

עם זאת, אנו רואים עליה משמעותית בשיעור התלמידים הלומדים בהיקף 4-5 יח"ל במקצועות אלו.לשם הדגמה נציין כי שיעור תלמידי כיתה י' שלמדו בתשע"ז  אנגלית בהיקף 4-5 יח"ל עמד על 88%  ושיעור הלומדים מתמטיקה 4-5 יח"ל עמד על 66%. שעורים גבוהים מאוד בכל קנה מידה.

זו ההזדמנות להתייחס לציוני הבגרות של בוגרי כיתה י"ב שסיימו את לימודיהם השנה. ממוצע הציונים בכל המקצועות גבוה (מעל 80) ובמיוחד במקצועות ההגברה (5 יח"ל) : ממוצע הציונים הבית ספרי במתמטיקה- 4 יח"ל - 92, 5 יח"ל– 98; באנגלית- 4 יח"ל- 88, 5 יח"ל- 89; בערבית- 5 יח"ל- 95; בפיסיקה 5 יח"ל- 95; במדעי החברה 5 יח"ל- 89; בביולוגיה  5 יח"ל- 88; במדעי המחשב 5 יח"ל– 88.

הישגי התלמידים בבית הספר גבוהים מאוד. יחד עם זאת, בית הספר מעוניין לשפר את המענה הניתן לאותם תלמידים שקשה להם. המטרה היא לסייע לכל תלמיד לגלות את יכולותיו, לחוות הצלחה ולממש את הפוטנציאל שלו. לקראת פתיחת שנה"ל תשע"ז, בית הספר נערך ואף הקצה לכך משאבים ייעודיים.

בית ספר תפן

התמונה החינוכית של בית ספר תפן דורשת גם היא הבהרה.הנתונים המוצגים בדוח כאמור הולכים שלוש שנים אחורה, החל מתשע"ד ועד תשע"ו. אולם יש לזכור שהנתונים שנאספו בתשע"ד ובתשע" הכוללים בתוכם את נתוני תלמידי בית ספר אמירים הצומח כך שלא ניתן ללמוד מהנתונים על בית הספר תפן בנפרד. אם כך, יש להתייחס לתשע"ו בלבד.

התמונה החינוכית של בית ספר תפן בתחום הערכים והאקלים בולטת בהישגיה. בית הספר משלב תלמידי חינוך מיוחד בשיעור שאין לו אח ורע בבתי ספר רגילים- 22.6% לעומת 3.7% בקבוצת ההשוואה. בית הספר בולט בהישגיו ביחסי קרבה ואכפתיות בין מורים לתלמידים 61% בהשוואה ל 42% בקבוצת ההשוואה. 72% מהתלמידים בבית ספר תפן דיווחו שיש להם יחסים קרובים וטובים עם המורים שלהם בהשוואה ל59% בקבוצת ההשוואה. הנתונים אינם מציגים את שיעור ההתנדבות לשנת שירות, אך ניתן לומר בגאווה שבבית ספר תפן השיעור הינו גבוה מאוד ועומד על כ 40%.

שיעור ההתמדה עומד על 63%. נתון זה אינו רלוונטי מכיוון שהוא מתבסס על התקופה בה נקלטו תלמידי אמירים במצבת סמל המוסד של תפן. תלמידים שבתשע"ו נגרעו עקב קבלת סמל מוסד עצמאי לאמירים.

הישגים לימודיים- 76.4% מהתלמידים שסיימו בתשע"ו היו זכאים לתעודת בגרות. שיעור גבוה  ביחס לממוצע הארצי העומד על 66.2% אך נמוך ביחס לקבוצת ההשוואה שעומד על 84.4%.

75% מתלמידי יב' בתשע"ו נבחנו בבגרות באנגלית בהיקף 4-5 יח"ל, שיעור נמוך מהממוצע בקבוצת ההשוואה העומד על  79%

49.1% מתלמידי יב' בתשע"ו נבחנו בבגרות במתמטיקה בהיקף 4-5 יח"ל, שיעור גבוה מהממוצע בקבוצת ההשוואה העומד על  45%.

בית הספר בניהולו של מר יגאל פייגנבאום, התמודד בשלוש שנים האחרונות עם אתגרים לא פשוטים- חילופי מנהלים, שינויים בפיקוח של משרד החינוך ומעבר לכפר ורדים שדרש משאבים רבים להתמקמות ולהסתגלות. על אף האתגרים, בית הספר נאמן לדרכו החינוכית והוא מציע אלטרנטיבה חינוכית חשובה לתושבי הגליל. בית הספר מתנהל בדיאלוג ברוח החינוך הדמוקראטי תוך מחויבות לרמת הישגים גבוהה.

 

 

 

 

 

                                                                                                     

בשמחה ובששון נפתחת שנת הלימודים תשע"ח בגנים.

השנה, ההרכבים מגוונים: שני גני חובה (גילאי 5) ושלשה גנים צעירים (גילאי 3-4).

סה"כ ילמדו באשכול הגנים כ 170 ילדים חמודים

ועל כולם "ינצח" צוות מסור המונה 27 אנשים.

"בראש המערכת" עומדת איריס לביא, מנהלת אשכול הגנים שתשמח תמיד לתת מענה להורים ולצוות הגנים.

בראשון לספטמבר 2017 יום שישי, נפתח את השנה בתוכניות מגוונות ומותאמות לגילם של ילדינו:

גן ביער – פעם בשבוע יוצא גן ליום של בילוי ביער, חוקרים, יוצרים, אוכלים ונהנים בטבע.

גן חלונותאל הגליל–הילדים נחשפים, לומדים ומתנסים במלאכות יד מגוונות, כחלק מתפיסת העולם שעיסוק זה מזמן.

70 שנה למדינת ישראל –כל גן יערוך פעילויות שונות הקשורות למדינת ישראל – אומנות, אוריינות, שירים ויוצרים ישראליים, טבע ונופים ועוד.

נושאים נוספים שילוו אותנו במהלך השנה: אורח חיים בריא, בע"ח, אומנות, עצים וצמחים, תאטרון ובמה, חינוך גופני ומוסיקה.

בחודש הראשון לפתיחת השנה נקדיש את הזמן בעיקר להכרות והסתגלות הילדים וההורים למערכת הגנים.

צוות אשכול גנים כפר ורדים מאחלות לכל ילדי הגנים והוריהם ברוכים הבאים, שנה מוצלחת ומלאה בחיוכים.

 לכל בית כפר ורדים - שנה טובה ומוצלחת.

ולמדינת ישראל שנת 70 פורייה, שלווה ושקטה.

 

 

                                                       צוות אשכול הגנים